Dodatek dla pracowników budżetówki. Nawet 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego
Dodatek stażowy, nazywany również dodatkiem za wysługę lat, umożliwia zwiększenie pensji nawet o 20%. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik może liczyć na tego rodzaju przywilej. Rzeczony dodatek jest obowiązkowo wypłacany osobom zatrudnionym w sektorze budżetowym.
Dodatek stażowy za wysługę lat przysługuje pracownikom sektora budżetowego. Dotyczy to między innymi urzędników, nauczycieli, pracowników sądów, żołnierzy zawodowych, strażaków, funkcjonariuszy służb mundurowych czy pracowników ochrony zdrowia (na przykład pielęgniarek).
Z reguły dodatek stażowy przysługuje już po pięciu latach pracy. Tak jest w przypadku pracowników samorządowych. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o między innymi nauczycieli. Zgodnie z przepisami zawartymi w Karcie Nauczyciela, osoby te mogą liczyć na dodatek już po czterech latach pracy (wynosi on wówczas 4% pensji zasadniczej i z każdym rokiem rośnie o 1%). Z kolei funkcjonariusze służb mundurowych otrzymują dodatek już po dwóch latach pracy (wynosi on wtedy 2% pensji zasadniczej i z każdym rokiem rośnie o 1%).
Co ciekawe, pracownicy sektora prywatnego również mogą otrzymywać tego rodzaju dodatek. Jest to jednak uzależnione od pracodawcy. Warto zaznajomić się z regulaminem wynagradzania danej firmy – to zwykle tam można znaleźć informację dotyczącą tego, czy w danym przedsiębiorstwie istnieje możliwość uzyskania dodatku stażowego.
Sposób obliczania dodatku stażowego może się różnić w zależności od danego stanowiska. Przeważnie ów dodatek przyznaje się po 5 latach pracy – wynosi on wówczas 5% wynagrodzenia zasadniczego. Z każdym kolejnym rokiem wysokość dodatku za wysługę lat zwiększa się o 1%, aż do osiągnięcia maksymalnej wysokości wynoszącej 20%. Rzeczony dodatek wypłaca się co miesiąc wraz z normalnym wynagrodzeniem.
Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na wyższy limit dodatku stażowego. Tak jest w przypadku policjantów oraz żołnierzy zawodowych. Osoby zatrudnione w tych zawodach mogą otrzymać świadczenie za wysługę lat w wysokości maksymalnie 35% wynagrodzenia zasadniczego.
Warto wspomnieć, że wysokość dodatku stażowego zależy od stażu pracy, do którego wlicza się między innymi obecne oraz poprzednie okresy zatrudnienia, które były świadczone na podstawie umowy o pracę. Co ważne – ów staż nie uwzględnia okresów pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (na przykład umowy zlecenie) czy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.