Reklama

Nie czas na kilkuletnie lokaty ze stałym oprocentowaniem

Ubiegły rok był idealnym momentem na zakładanie długoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem. Ci, którzy wtedy skorzystali np. z 2-letnich depozytów, do dziś cieszą się odsetkami przekraczającymi nawet 6 proc. Obecnie sytuacja się jednak zmieniła. Jak wskazuje Expander, za rok stopy procentowe zapewne zaczną rosnąć. Zakładanie kilkuletnich lokat ze stałym oprocentowaniem może nie być tak atrakcyjne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

Oprocentowanie lokat jest obecnie znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Tylko nieliczne banki oferują odsetki wyższe niż 3 proc. w skali roku. Część z nich stara się jednak przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 4 proc. Takie oferty dotyczą jednak niemal wyłącznie lokat na dwa lub trzy lata. Rozważając tego typu oferty warto pamiętać, że w tak długim okresie najprawdopodobniej nastąpią już podwyżki stóp procentowych.

Reklama

Obecnie w Polsce stopy procentowe są bowiem na poziomie najniższym w historii. Nie pozostaną jednak takie na zawsze. W przeszłości od czasu ostatniej obniżki do pierwszej podwyżki stóp mijało 1-1,5 roku. Gdyby tak było i tym razem, to pierwsza podwyżka powinna pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku. Optymalne wydaje się więc obecnie zakładanie lokat rocznych lub nieznacznie dłuższych. Gdy się one zakończą prawdopodobnie będzie można już skorzystać z wyższego oprocentowania.

Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na 2 lub 3 lata, warto rozważyć lokaty o oprocentowaniu zmiennym, które zostanie podwyższone, gdy wzrosną stopy procentowe. W przypadku tego typu ofert ważne jest jednak to, by poziom oprocentowania nie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.

Jarosław Sadowski

główny analityk firmy Expander

Dowiedz się więcej na temat: oprocentowanie lokat | lokata bankowa | Expander.pl | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »