Nie czekali! Spłacili kredyt we franku!

Zapobiegliwość i zapas gotówki pozwoliła im uciec spod "brzytwy" rosnącego kursu szwajcarskiej waluty. Ponad 200 tysięcy polskich kredytobiorców już spłaciła swoje zobowiązania we franku szwajcarskim.

Od 2000 roku działające w Polsce banki udzieliły łącznie 775 tys. kredytów we franku szwajcarskim. Jak informuje Związek Banków Polskich, 210 tys. kredytów zostało dość szybko spłaconych. Obecnie niełatwy los "frankowicza" dotyka bezpośrednio ponad 560 tys. rodzin.

Warto przypomnieć, jaka jest struktura zadłużenia hipotecznego w naszym kraju. Aż 1,3 mln kredytów mieszkaniowych udzielono w złotych. Wspomniane 560 tys. kredytów we franku szwajcarskim stanowi mniej więcej czwartą część wszystkich zobowiązań hipotecznych. Trzeba jeszcze pamiętać o kredytach w euro - tych jest ponad 100 tys.

Nie wiadomo, jak bardzo opłakane będą skutki obecnego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty, jednak do tej pory kredyty we franku były spłacane bardzo dobrze. W ubiegłym roku instytucje finansowe donosiły o ok. 7 tys. przeterminowanych kredytach we franku szwajcarskim. Złych kredytów w złotych było tymczasem ponad 27 tysięcy.

Reklama

W niechlubnym rankingu wartości udzielonych kredytów "frankowych", Polska zajmuje drugie miejsce w Europie (równowartość 34 mld euro). "Lepsi" od nas są tylko Austriacy (równowartość 35,5 mld euro). Na dalszych pozycjach znalazły się: Francja (21 mld euro), Niemcy (14,9 mld euro), Węgry (12,6 mld euro) i Grecja (równowartość 8,6 mld euro).

js

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

11 marca poznamy propozycje banków dla frankowiczów

W połowie stycznia, kiedy Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs tej waluty wobec euro, przełożyło się to na duże zamieszanie na rynkach i giełdach. Od razu odczuły to osoby, które mają kredyty w szwajcarskiej walucie, bo ich raty wzrosły.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz mówił ostatnio, że chodzi o pogodzenie interesów różnych grup, a nie faworyzowanie jednej z nich. Wyjaśnił, że zostaną zaproponowane takie rozwiązania, które będzie można stosować do wszystkich grup klientów mających kredyty mieszkaniowe.

Zaznaczył, że banki już podejmują działania mające na celu ulżyć osobom, które zaciągnęły kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich. Wymienił niektóre z nich - np. wprowadzanie ograniczeń dotyczących rat. Oprócz tego banki poinformowały, że uelastyczniły proces restrukturyzacji zobowiązania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Chodzi np. o zmianę kalendarza spłat czy stosowania krótkich wakacji kredytowych. /IAR/

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »