Nie mają jeszcze 30 lat. Ile zgromadzili najmłodsi posłowie?

Oświadczenia majątkowe posłów wzbudzają wiele emocji. W tym gronie są także ci, którzy z racji młodego wieku nie mieli wiele czasu na wzbogacenie się. To Adam Gomoła (24 lata, Polska 2050), Aleksandra Wiśniewska (29 lat, KO) i Michał Moskal (29 lat, PiS). Cała trójka to sejmowi debiutanci. Ile udało im się zgromadzić do tej pory?

Do polityki nie idzie się podobno dla pieniędzy, więc warto zapamiętać, z jakimi zasobami zaczynają swoją parlamentarną służbę najmłodsi posłowie nowej kadencji.

Adam Gomoła - brak nieruchomości, jeździ leciwą toyotą

Oświadczenie majątkowe Adama Gomoły (najmłodszy poseł obecnej kadencji - urodzony w styczniu 1999 roku) nie pozostawia wątpliwości - mamy do czynienia z młodym mężczyzną "na dorobku". Gomoła zadeklarował "środki pieniężne w walucie polskiej" w wysokości 85 tys. zł. W walutach obcych młody poseł nic nie zgromadził, a jego aktywa w IKZE i IKE to łącznie ok. 8,5 tys. zł.

Reklama

Adam Gomoła deklaruje, że nie posiada żadnych nieruchomości. Za to ujawnił, że zarobił na umowę zlecenie 72 tys. zł.

Majątek ruchomy najmłodszego posła też nie zrobi wrażenia na tle najbogatszych parlamentarzystów - Gomoła zadeklarował, że jeździ Toyotą Avensis z 2004 roku o szacunkowej wartości 10 tys. zł.

Aleksandra Wiśniewska - przestronne mieszkanie za 1,3 mln zł

W tym przypadku możemy być pewni, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy" - Aleksandra Wiśniewska (KO) jest córką Radosława Wiśniewskiego, założyciela spółki Redan (właściciel marki odzieżowej Top Secret).

W oświadczeniu majątkowym Aleksandry Wiśniewskiej znajdziemy oszczędności w walucie polskiej w wysokości przekraczające 386 tys. zł i dodatkowo 2,1 tys. USD w gotówce. Największe wrażenie w zasobach młodej posłanki może robić mieszkanie - o powierzchni ok. 130 m.kw i wartości ok. 1,3 mln zł.

Posłanka Wiśniewska ma jeszcze jedno mieszkanie - o powierzchni nieco przekraczającej 50 m.kw i deklarowanej wartości 280 tys. zł. 29-letnia polityczka jeździ kilkuletnim Jeepem Wranglerem (szacowana wartość 90 tys. zł) i w 2022 roku zarobiła (w organizacji humanitarnej) prawie 150 tys. zł.

Michał Moskal - trzy mieszkania i ponad 15 tys. zł miesięcznie

Michał Moskal, bo o nim mowa - urodził się w 1994 roku i jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Jest przewodniczącym partyjnej młodzieżówki, Forum Młodych PiS. W 2020 i 2023 r. zostawał szefem gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego, który był powoływany wówczas na stanowisko wicepremiera. Jest także dyrektorem biura prezydialnego w centrali PiS. 

W oświadczeniu majątkowym 29-letni poseł pochwalił się kilkunastotysięcznymi oszczędnościami zgromadzonymi w PPK i trzema mieszkaniami (o powierzchni ok. 40 m.kw i szacowanej wartości ok. 208 tys. zł.; o powierzchni 50 m.kw i wartości ok. 420 tys. zł oraz o powierzchni 56 m.kw i wartości 720 tys. zł stanowiące współwłasność).

Michał Moskal jeździ Skodą Superb z 2014 roku i spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty w wysokości ponad 560 tys. zł. Zadeklarował, że w 2022 roku zarobił w partyjnej centrali 93 744,53 zł, a w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 74 846,64 zł. Otrzymał także 16 169,18 zł za zasiadanie w radzie warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Daje to roczne dochody na poziomie 184 760,35 zł, czyli ok. 15 tys. 396 zł miesięcznie. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: posłowie | oświadczenia majątkowe posłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »