Niedziela "niehandlowa": Biedronka otworzy więcej sklepów
Usługa odbioru paczek wdrażana jest w kolejnych sklepach sieci Biedronka. Dzięki temu - jak wynika z ustaleń portalu wiadomoscihandlowe.pl - w najbliższą niedzielę działać będzie więcej dyskontów tego operatora, niż miało to miejsce 11 lipca. Formalnie sklepy staną się bowiem placówkami pocztowymi, a to uprawnia właściciela firmy do otwarcia marketów w siódmy dzień tygodnia.
Biedronka nie ujawnia liczby sklepów otwieranych w niedziele. To pilnie strzeżona informacja, z oczywistych względów - sieć chce uniknąć burzy medialnej na swój temat. Nawet pracownicy biura obsługi klienta nie byli w stanie przekazać nam informacji, czy konkretna placówka sieci, o którą pytaliśmy, będzie otwarta w najbliższą niedzielę.
Dyskontowa sieć nie chce popełnić błędu Kauflandu, który niedawno ogłosił w komunikacie prasowym, że może działać w niedziele jako placówka pocztowa, co niemal każdy zinterpretował jako zapowiedź, że sklepy faktycznie zostaną otwarte. Kaufland sklepów wcale nie uruchomił, lecz i tak znalazł się na celowniku polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz... jednego z arcybiskupów. Niemiecki detalista został obrzucony błotem, a sprzedaży nie zwiększył nawet o jednego złotego.
Biedronka mniej mówi, a w międzyczasie wdraża usługi pocztowe po cichu. Sieć nie musi się przejmować ewentualnymi retorsjami władz państwowych, bo nawet jeśli ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zostanie szybko uszczelniona, a nie jest to wcale pewne (przeciwnikiem nowelizacji jest Porozumienie Jarosława Gowina, a bez niego klub Prawa i Sprawiedliwości nie ma większości w Sejmie), to wrócimy do punktu wyjścia. Mnóstwo sklepów zostanie zamkniętych, a Biedronka będzie miała powody do radości, bo choć sama nie pohandluje w niedziele, to przynajmniej ukrócone zostaną podobne praktyki jej konkurentów.
Dotychczas usługa Poczty Polskiej wdrożona została już w co najmniej 55 sklepach sieci Biedronka. Można założyć, że większość tych placówek albo działała już w ostatnią niedzielę, albo zrobi to w jedną z najbliższych. Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że w minimum 20 innych dyskontach - takich, których nie ma na wspomnianej liście - pracownicy usłyszeli już, że mają być gotowi do pracy w najbliższą niedzielę (18 lipca). Gdy dodamy do tego Biedronki działające na dworcach (inny wyjątek od zakazu handlu) oraz pojedyncze sklepy franczyzowe tej sieci, zbliżymy się blisko granicy 100 sklepów mogących działać zgodnie z prawem w niedziele objęte ograniczeniami handlu.
Usługi pocztowe we współpracy z Pocztą Polską wdrożone zostały przez Biedronkę nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, ale również w mniejszych miejscowościach. Przykłady to choćby Gomunice, Poraj i Skórcz. Oprócz tego transformację w placówki pocztowe przeszło sporo dyskontów nad Bałtykiem (Rewal, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Darłowo, Ustka, Jastarnia, Władysławowo i inne lokalizacje).
To wciąż kropla w morzu, bo Biedronka zarządza siecią liczącą ponad 3150 sklepów. Formalnie współpraca dyskontera z Pocztą Polską jest dopiero w fazie pilotażu. Jeśli polscy klienci powrócą do robienia zakupów w niedziele w Biedronkach, to trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym usługa nie zostanie wdrożona prędzej czy później na szeroką skalę. Rezygnacja z możliwości prowadzenia legalnej sprzedaży w niedziele byłaby trudnym do wytłumaczenia posunięciem.
Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku sieć należąca do Jeronimo Martins rozpoczęła podobne testy z InPostem. Obejmowały one jednak tylko pojedyncze punkty franczyzowe, a więc prowadzone przez innych przedsiębiorców. To nie to samo, co uruchamianie w niedziele placówek własnych. Portugalska sieć finalnie może zdecydować się na jednego partnera w zakresie odbioru paczek w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takich firm było kilka.
Portal wiadomoscihandlowe.pl odwiedził jedną z Biedronek otwartych 11 lipca. - Faktycznie działamy w niedziele, bo teraz jesteśmy pocztą - powiedział nam kasjer. W tej placówce w ostatnią niedzielę nikt nie nadał żadnej paczki, nikt też nie odebrał przesyłki. Być może zmieni się to w kolejnych tygodniach, gdy więcej osób dowie się o dostępności nowej usługi. Pracownik Biedronki, z którym rozmawialiśmy, nie miał jednak złudzeń, że to wszystko jest grą pozorów i liczy się przede wszystkim możliwość legalnego handlowania w niedziele.
Biedronka, będąca liderem handlu spożywczego w Polsce, zawsze stanowiła punkt odniesienia dla konkurentów. Decyzja dyskontera o uruchamianiu części sklepów w niedziele musi wywołać reakcję menedżerów tych sieci handlowych, które dotychczas nie zdecydowały się na podobny krok. Kto dotychczas nie miał odwagi i bał się konsekwencji otwarcia sklepów, teraz będzie musiał podążyć drogą Biedronki i wielu innych sieci, które przetarły szlaki, takich jak Żabka. Jeśli tego nie zrobi, powinien się liczyć z mniejszą sprzedażą, ograniczeniem zysków i utratą części klientów.
Kluczowa może się okazać postawa Lidla, czyli drugiego pod względem przychodów detalisty spożywczego w Polsce. Niektóre z Biedronek działających w niedziele ulokowane są w bliskim sąsiedztwie dyskontowego konkurenta, nawet po drugiej stronie ulicy. To dodatkowa motywacja dla Lidla, by nie pozostać bezczynnym i pozamieniać przynajmniej część sklepów w placówki pocztowe. Hasło "Jak sobota, to tylko do Lidla" stałoby się wówczas jedynie wspomnieniem.
Z ostrożnych szacunków portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że już co najmniej kilkanaście tysięcy sklepów spożywczych działa w Polsce w niedziele "niehandlowe" w oparciu o wyjątek przewidziany dla placówek pocztowych. A to przecież nie są wszystkie punkty handlowe funkcjonujące we wspomniany dzień tygodnia. Gdy dodamy do tego sklepy otwierane w oparciu o inne z ponad 30 wyjątków zapisanych w ustawie, w tym choćby sklepy przy stacjach benzynowych oraz sklepy nieusieciowione, w których handel prowadzony jest przez właściciela, to okaże się, że w niedziele klienci mogą zrobić zakupy już w kilkudziesięciu tysiącach sklepów spożywczych. Liczba ta z pewnością będzie rosła, jeśli ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie zostanie zmieniona.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Brenna, ul. Wyzwolenia 38B
Ciechanów, ul. Władysława Sikorskiego 11
Darłowo, ul. Plażowa 1
Drzewica, Plac Gabriela Narutowicza 20A
Dziwnów, ul. Juliusza Słowackiego 1
Dźwirzyno, ul. Wyzwolenia 8
Gomunice, ul. Wojska Polskiego 7A
Jastarnia, ul. Adama Mickiewicza 25
Kołobrzeg, ul. Trzebiatowska 29
Kraków, Rynek Główny 34
Kraków, ul. Berka Joselewicza 28
Kraśnik, ul. Fryderyka Chopina 10
Krynica-Zdrój, ul. Czarny Potok 7
Liszki, Kryspinów 428
Lesko, ul. Stawowa 16
Łeba, Aleja Świętego Jakuba 39
Łódź, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 17F
Łódź, ul. Nastrojowa 8
Mielno, ul. Bolesława Chrobrego 241/2
Międzybrodzie Bialskie, ul. Ekologiczna 2
Mikołajki, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 2
Mińsk Mazowiecki, ul. Elizy Orzeszkowej 23
Mszczonów, ul. Wschodnia 18
Nakło nad Notecią, ul. Potulicka 4B
Olsztyn, ul. Bartąska 1
Ostrów Wielkopolski, ul. Bartosza Głowackiego 69
Parczew, Aleje Jana Pawła II 92
Poraj, ul. Armii Krajowej 33
Przejazdowo, ul. Główna 27A
Puck, ul. Topolowa 9
Rewal, ul. Topolowa 2
Rypin, ul. Mławska 46B
Skórcz, ul. Pomorska 27A
Stegna, ul. Gdańska 54
Szczebrzeszyn, ul. Targowa 8
Świnoujście, ul. Fińska 4
Świnoujście, ul. Nowokarsiborska 2
Tarnogród, ul. Nadstawna 4
Toruń, ul. Ignacego Łyskowskiego 24
Trzebiatów, ul. Parkowa 4
Tuchola, ul. Warszawska 19
Ustka, Plac gen. Jarosława Dąbrowskiego 1
Ustronie Morskie, ul. Bolesława Chrobrego 18
Warszawa, ul. Barkocińska 6
Warszawa, ul. Belgradzka 3
Warszawa, ul. Dolna 3
Warszawa, ul. Podskarbińska 4
Warszawa, ul. Skoroszewska 5B
Warszawa, ul. Syta 100
Warszawa, ul. Wrocławska 8
Wieluń, ul. 18 stycznia 37
Władysławowo, ul. Starowiejska 25
Włodawa, ul. Korolowska 2
Zakopane, ul. Nowotarska 35
Żyrardów, ul. Adama Mickiewicza 59
Paweł Jachowski