Niedziele handlowe w kwietniu 2025. Czy 13 kwietnia sklepy będą otwarte?
Do Wielkanocy zostało niewiele czasu. W związku z tym wiele osób wykorzysta piątek i sobotę na to, by zrobić przedświąteczne zakupy. Sklepy będą czynne także w niedzielę, 13 kwietnia. Na ten dzień przypada niedziela handlowa.
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Polacy przyzwyczaili się już do tego, że przez większość niedziel duże sklepy są zamknięte. Jednak wielu osobom wciąż jest trudno zapamiętać, które są tymi handlowymi.
Czytaj: Chińskie sklepy oszukują Polaków. Setki poszkodowanych
Przypominamy - od 2020 roku handel jest dozwolony jedynie w siedem wyznaczonych niedziel w roku. W marcu nie było ani jednego takiego dnia. W kwietniu są za to dwa.
Pierwsza niedziela handlowa przypada na 13 kwietnia. Oznacza to, że na tydzień przed Wielkanocą będzie można zrobić duże zakupy. Sklepy będą otwarte tuż przed majówką, czyli 27 kwietnia. Poniżej zamieszczamy wykaz wszystkich niedziel handlowych w 2025 roku:
- 13 kwietnia
- 27 kwietnia
- 29 czerwca
- 7 grudnia
- 14 grudnia
- 21 grudnia
W grudniu sklepy będą otwarte w aż trzy niedziele. Wynika to z tego, że od 2025 roku Wigilia jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracujących. Wcześniej pracownicy handlu pracowali, 24 grudnia do godz.14:00.
Skrócony czas pracy w handlu obowiązuje także w Wielką Sobotę. Oznacza to, że tuż przed Wielkanocą sklepy będą otwarte maksymalnie do godz. 14:00. W praktyce dyskonty oraz duże markety zamykają się o godz. 13:00 lub 13:30. W niedzielę oraz w poniedziałek nie zrobimy zakupów, gdyż są to dni ustawowo wolne. Przed Wielkanocą niektóre sklepy będą czynne dłużej, np. w dniach 17-19 kwietnia 2025 dyskonty Aldi będą otwarte od 6:00 do 23:00.
Czytaj także: Sieć z Ukrainy podbija Polskę. Otworzyła kolejny sklep
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł grzywny, a przy uporczywym naruszaniu przepisów - kara ograniczenia wolności. W niedziele niehandlowe sprzedaż może odbywać się m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, w kawiarniach, aptekach oraz niewielkich sklepach, w których za ladą stoi właściciel.