Niełatwa praca na Malcie

Malta może się kojarzyć z podobnym ułożeniem kolorów na fladze państwowej. Niestety tamtejszy rynek pracy nie jest dla obywateli RP przyjazny. Malta jest małym krajem (ma tylko 400 tys. mieszkańców) i Polska nie ma w niej swojego przedstawicielstwa. Ambasador Polski we Włoszech jednocześnie jest odpowiedzialny za kontakty z Maltą.

Chociaż kraj ten został przyjęty do UE w tym samym czasie co Polska, jednak właśnie ze względu na mały rozmiar tamtejszego rynku pracy, wprowadził ograniczenia związane z podejmowaniem pracy przez wszystkich obywateli UE. Do 2011 roku Malta wynegocjowała prawo do zamknięcia rynku pracy, jeśli uzna, że pojawiło się na nim za dużo obcokrajowców. Prawie bez ograniczeń można za to zakładać własne firmy.

Przez granicę

Polacy mogą przekraczać granicę Malty posiadając tylko dowód osobisty. Jeśli pobyt nie przekracza 3 miesięcy prawo nie wymaga dopełnienia w związku z tym żadnych formalności. Po tym okresie osoba może złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt dłuższy niż 6 miesięcy do odpowiedniego urzędu migracyjnego, jeśli udowodni, że szuka pracy lub ma zabezpieczenie finansowe. Pozwolenie na pobyt wydawane jest najczęściej na okres 5 lat z możliwością przedłużenia.

Reklama

Jeśli obywatel kraju UE przekracza granicę Malty, aby podjąć pracę trwającą do 3 do 12 miesięcy powinien postarać się o pozwolenie na pobyt ograniczone długością trwania stosunku pracy. Pozwolenie na pobyt powinni posiadać także pracownicy sezonowi, pracujący dłużej niż trzy miesiące na wyspie.

Oferty pracy

O wolnych stanowiskach pracy można się dowiadywać z lokalnych gazet oraz internetu. Na terenie Malty działa szereg biur pośrednictwa pracy. Najwięcej ofert jest dla pracowników sezonowych - kelnerów, personelu hotelowego itp.

Tydzień pracy trwa 40 godzin i nie może być dłuży niż 48 godzin wliczając w to nadgodziny, które płacone są dodatkowo.

Znalezienie pracy jest bardzo trudne, ponieważ pracodawca, który zatrudnia obcokrajowca, musi udowodnić że taka osoba jest nie tylko konieczna dla funkcjonowania jego firmy, ale także dla wszystkich mieszkańców Malty. Pozwolenia na pracę nie potrzebują dyplomaci oraz małżonkowie osób, które mają obywatelstwo maltańskie oraz ich dzieci do 21 roku życia.

Wynagrodzenie a koszty życia

Co roku wysokość wynagrodzenia na Malcie wzrasta proporcjonalnie do koszów utrzymania. Wysokość plac na Malcie jest wyższa niż minimalna płaca w innych krajach UE (średnia pensja na Malcie wynosiła 535 euro na miesiąc (ok. 2400 zl.) a np: w Portugali 365 euro (ok. 1600 zł)).

Historycznie koszty życia na Malcie były niższe niż koszty życia w innych krajach Europy Zachodniej. Ostatnio wzrastają ceny wynajmu mieszkań, ubezpieczenia oraz koszty produkcji, co nie idzie w parze ze wzrostem wysokości pensji.

Kilka informacji

Urzędy na Malcie są czynne od 7:45 do 17:45 z przerwą na lunch, w miesiącach letnich (od 16.06 do 30.09) od 7:30 do 13:30 bez przerwy. Po Malcie można się poruszać autobusami lub taksówkami, ponieważ nie ma kolei. Językami urzędowymi są angielski i maltański.

Szukasz pracy? Zajrzyj do serwisu PRACA!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Malta | pobyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »