Niemcy: Będą ograniczenia w transakcjach gotówkowych

Jak podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", rząd Niemiec zamierza wprowadzić limit w wysokości 5 tys. euro na transakcje finansowe w gotówce, aby ograniczyć zjawisko prania brudnych pieniędzy, co pozwoli na skuteczniejszą walkę z terroryzmem.

Informację podaną przez "FAZ" potwierdził sekretarz stanu w ministerstwie finansów Michael Meister. Jak zaznaczył, niemiecki rząd preferuje rozwiązanie w skali całej Unii Europejskiej. - Oczekujemy na szybką propozycję Komisji Europejskiej - powiedział wiceminister. Jeżeli nie uda się wynegocjować międzynarodowego porozumienia, Berlin będzie działał na własną rękę - zapowiedział Meister, zapewniając, że rząd nie ma zamiaru zlikwidować zupełnie płatności w gotówce.

Uzasadniając swoje plany, niemiecki rząd powołuje się na raport specjalisty w dziedzinie prawa karnego z Uniwersytetu im. Marcina Lutra Halle-Wittenberg, KaiaD. Bussmanna. Naukowiec wyliczył, że w Niemczech prane są pochodzące głównie z zagranicy brudne pieniądze w wysokości 100 mld euro rocznie.

Reklama

- Bogate narody działają jak magnes na brudne pieniądze - powiedział Bussmann. Wśród szczególnie narażonych na to zjawisko branż wymienił handel antykami i dziełami sztuki, nieruchomości i budownictwo. Jego zdaniem limit na transakcje w gotówce powinien wynosić od 2000 do 5000 euro. - W przypadku większych płatności pozostawałby ślad - powiedział naukowiec.

Pomysł rządu spotkał się z aprobatą Stowarzyszenia Niemieckich Policjantów (BDK) oraz Amnesty International. Natomiast opozycyjna partia Zieloni uważa, że takie ograniczenie byłoby "zamachem na ochronę danych i sferę prywatną obywateli".

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »