Niemcy: Koniec z pieniędzmi dla niezaszczepionych na kwarantannie
Najpóźniej od listopada osoby niezaszczepione na COVID-19, będące na kwarantannie nie będą otrzymywać odszkodowania za utracone zarobki - postanowili ministrowie zdrowia niemieckich landów.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
To "kwestia sprawiedliwości" wobec tych, którzy zostali zaszczepieni, powiedział w środę (22.09.2021) w Berlinie niemiecki minister zdrowia Jens Spahn po konferencji z ministrami krajów związkowych Niemiec. Nowa regulacja nie obejmie jednak osób, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych.
Niektóre kraje związkowe już wcześniej podjęły decyzję, że przestaną rekompensować utracone w trakcie kwarantanny zarobki osobom, które mogą, a nie chcą poddać się szczepieniu na COVID-19. Dlatego środowe spotkanie landowych ministrów zdrowia dotyczyło jedynie opracowania jednolitego rozporządzenia dla całych Niemiec i określenia ostatecznej daty wejścia w życie.
− Zgadzamy się, że jest najwyższy czas na stworzenie jasnych zasad - powiedział minister zdrowia Bawarii i przewodniczący konferencji ministrów zdrowia Klaus Holetschek z CSU. - Dlatego najpóźniej od 1 listopada w całych Niemczech nie powinno być już żadnych odszkodowań dla nieszczepionych osób, które muszą przejść kwarantannę jako osoby kontaktowe lub powracające z podróży, a które w rzeczywistości mogły zostać zaszczepione - wyjaśnił.
Jego zdaniem to "sygnał, że także osoby nieszczepione muszą wziąć na siebie odpowiedzialność w walce z pandemią koronawirusa".
− Każdy, kto odmawia szczepienia - z jakichkolwiek niemedycznych powodów - nie może oczekiwać, że za utratę zarobków zapłaci społeczeństwo - podkreślił chadek. Byłby to "brak solidarności".
Oczywiście istnieją wyjątki dla osób, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych, kontynuował Holetschek. Należy to wtedy udokumentować zaświadczeniem lekarskim. Dodatkowo wypłacane są również świadczenia dla osób, którym nie zalecono jeszcze szczepień. A ci, którzy są chorzy, "również nadal będą otrzymywać pieniądze".
(AFP/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle