Nieruchomości: Nie tylko dla kawalerów

W ciągu ostatnich 10, 15 lat na rynku mieszkaniowym zmieniło się bardzo dużo. Zmienił się metraż oraz liczba pokoi najbardziej poszukiwanych mieszkań, zmienił się ich standard. Zmieniały się również preferencje osób szukających mieszkania odnośnie jego lokalizacji. Nie zmieniło się za to stałe zainteresowanie kupujących ... kawalerkami.

Pierwszy wybór młodych Polaków

Wydawać by się mogło, że wraz ze stopniowym bogaceniem się polskiego społeczeństwa kawalerki będą sukcesywnie wypierane z rynku przez większe mieszkania. Zwłaszcza te składające się z dwóch lub trzech pokoi. Jednakże popularność kawalerek nie słabnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić.

Widać to chociażby po ofercie deweloperów. Jak zaznacza Jarosław Skoczeń z firmy EMMERSON Realty S.A. - W praktycznie każdym projekcie deweloperskim pewien odsetek wszystkich mieszkań stanowią kawalerki. Dużo takich 1-pokojowych nieruchomości można spotkać zwłaszcza w każdym większym ośrodku akademickim, np. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i oczywiście w samej Warszawie.

Reklama

Z czego to wynika? Z preferencji osób do których skierowana jest oferta kawalerek. Są to głównie młodzi ludzie, którzy dopiero, co zakończyli naukę lub coraz częściej studenci dla których rodzice szukają odpowiedniego lokum na studia. Zwłaszcza ci pierwsi chcą się w miarę szybko poczuć, jak na swoim i usamodzielnić.

Z drugiej strony nie dysponują jeszcze oszczędnościami, które pozwoliłyby na zakup większego M. Wyjściem z tej sytuacji jest zwykle zakup kawalerki. Pewne wsparcie rodziny, oszczędności razem z kredytem mogą już pozwolić na przeprowadzkę do wymarzonych, własnych czterech ścian. To właśnie w kawalerkach młodzi Polacy stawią pierwsze kroki w dorosłym życiu.

I wcale - jak wskazywałaby nazwa - nie chodzi tutaj tylko o kawalerów. Dużą część osób kupujących takie lokale mieszkalne stanowią bowiem młode małżeństwa.

Nie muszą być małe

Kawalerki zwyczajowo kojarzą się z jednostkami mieszkalnymi o małej powierzchni. Tak też jest w rzeczywistości.

Zazwyczaj składają się z pokoju, w nowszym budownictwie z aneksem kuchennym oraz małego korytarza i niewielkiej łazienki. Wszystkie te pomieszczenia mieszczą się przeważnie na powierzchni od 20 do 30-kilku mkw. Jednakże stwierdzenie, że wszystkie kawalerki charakteryzują się takim metrażem jest zdecydowanie przesadzone.

Można również spotkać 1-pokojowe lokale mieszkalne o metrażu wynoszącym 40 lub 50 mkw. Na rynku funkcjonują również takie nieruchomości, których powierzchnia grubo przekracza 70 mkw. W tym przypadku można już jednak mówić o nieruchomościach o charakterze apartamentowym, które mają zaoferować swoim mieszkańcom poczucie dużej, wolnej przestrzeni i zapewnić swobodę aranżacji.

Emmerson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »