Nigdy nie trzymaj tego w piwnicy. Mandat cię zrujnuje

Czy wiesz, co znajduje się w Twojej piwnicy? Jeśli nie masz stuprocentowej pewności, to lepiej szybko to sprawdź. Za niektóre "przydasie" możesz słono zapłacić.

Paliwa i substancje łatwopalne tworzące zagrożenie w piwnicy

Pod żadnym pozorem nie powinno się przechowywać w piwnicy benzyny, oleju napędowego czy innych paliw.

Opary tych substancji są cięższe od powietrza i gromadzą się w najniższych punktach budynku, tworząc mieszankę wybuchową. Nawet niewielka iskra z instalacji elektrycznej może doprowadzić do eksplozji o niszczycielskiej sile.

Mandaty za takie naruszenia sięgają nawet 5000 złotych, ale to nie wszystko. W przypadku pożaru lub wybuchu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, powołując się na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowo właścicielom piwnicy z substancjami niebezpiecznymi grozi odpowiedzialność karna za narażenie życia i zdrowia innych osób.

Reklama

Butle gazowe i sprzęt pod ciśnieniem w piwnicy

Butle z gazem propan-butan, acetylenem czy innymi gazami technicznymi również nie mogą być przechowywane w piwnicach.

W przypadku nieszczelności gazy te mogą doprowadzić do zatrucia lub wybuchu. Przepisy jasno określają, że butle gazowe muszą być przechowywane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, najlepiej na zewnątrz budynków mieszkalnych.

Stare gaśnice, zbiorniki ciśnieniowe czy kompresory również stanowią zagrożenie. Z czasem mogą tracić szczelność lub ulegać korozji, a to prowadzi do niekontrolowanego uwolnienia ciśnienia. Kontrola może nałożyć mandat do 3000 złotych, a w przypadku wypadku właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za szkody.

Chemikalia i środki ochrony roślin w piwnicy

Pozostałości farb, lakierów, rozpuszczalników czy środków ochrony roślin często lądują w piwnicy "na później". Niestety, wiele z tych substancji wydziela toksyczne opary, które mogą przedostać się do części mieszkalnej budynku.

Inspekcja ochrony środowiska może nałożyć mandaty od 500 do nawet 20000 złotych za nieprawidłowe przechowywanie odpadów niebezpiecznych. Dodatkowo właściciel ponosi koszty profesjonalnego oczyszczenia gruntu i wód gruntowych, jeśli dojdzie do skażenia.

Oczywiście nikt nie powinien otrzymać mandatu za resztkę farby po remoncie sypialni, jednak warto mieć na uwadze, że już większe ilości takich produktów mogą sprowadzić niepotrzebne kłopoty.

Odpady elektroniczne i baterie w piwnicy

Stary sprzęt elektroniczny, akumulatory samochodowe czy baterie również są na cenzurowanym. Akumulatory zawierają kwas siarkowy, który może wyciekać i niszczyć konstrukcję budynku. Baterie alkaliczne i litowe mogą eksplodować lub wydzielać toksyczne substancje.

Przepisy o gospodarce odpadami przewidują mandaty do 5000 złotych za nieprawidłowe przechowywanie odpadów elektronicznych. Dodatkowo właściciel musi pokryć koszty specjalistycznego transportu i utylizacji.

Materiały budowlane i azbestowe w piwnicy

Pozostałości po remontach, szczególnie te zawierające azbest, to prawdziwa bomba zegarowa. Płyty azbestowo-cementowe, rury czy izolacje z lat 70. i 80. mogą wydzielać rakotwórcze włókna azbestu. Przechowywanie takich materiałów w piwnicy naraża mieszkańców na ciężkie choroby układu oddechowego.

Sanepid może nałożyć mandaty do 10000 złotych za nieprawidłowe postępowanie z materiałami azbestowymi. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie kosztownej dezaktywacji pomieszczenia przez specjalistyczną firmę, co może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Żywność i produkty spożywcze w piwnicy

Długotrwałe przechowywanie żywności w piwnicy może prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Zepsute produkty spożywcze stanowią zagrożenie epidemiologiczne i mogą przyciągać gryzonie i inne szkodniki.

Sanepid może nałożyć mandaty do 3000 złotych za stwarzanie zagrożenia sanitarnego. W przypadku zatrucia pokarmowego członków rodziny lub sąsiadów właściciel ponosi odpowiedzialność cywilną i karną za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

Twoje słoiki z ogórkami nie stanowią zagrożenia — pod warunkiem że czuwasz nad tym, w jakiej są kondycji i na bieżąco sprzątasz piwnicę.

Kto może kontrolować piwnice?

Służby mają prawo do przeprowadzenia inspekcji piwnic, szczególnie w budynkach wielorodzinnych. Straż pożarna, sanepid, inspekcja ochrony środowiska czy służby budowlane mogą nałożyć dotkliwe kary finansowe. Dodatkowo na bieżąco czystością i bezpieczeństwem piwnic zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

Co można przechowywać w piwnicy?

Piwnica powinna służyć do przechowywania przedmiotów, które nie stwarzają zagrożenia. Dozwolone są: narzędzia, meble, tekstylia, książki, sprzęt sportowy czy przetwory w szczelnych opakowaniach. Wszystkie przedmioty powinny być przechowywane w suchych warunkach, z dala od instalacji elektrycznej.

Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu przechowywanych rzeczy. Wszelkie substancje niebezpieczne należy przekazać do punktów selektywnej zbiórki odpadów lub specjalistycznych firm zajmujących się utylizacją. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli kupiliśmy mieszkanie z drugiej ręki: niesprawdzenie, co znajduje się w piwnicy po poprzednim lokatorze, może mocno nadszarpnąć budżet.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwnica | mandat | przechowywanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »