Nocna prohibicja na stacjach benzynowych. Minister podała ważny termin

- Będę chciała przedstawić do zespołu programowania prac rządu ustawę, która ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych - zapowiedziała w czwartek na antenie Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że projekt trafi "na stół" po wakacjach.

Izabela Leszczyna w czwartek 13 czerwca w proframie "Graffiti" na antenie Polsat News odniosła się do kwestii zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. Jak zaznaczyła, zakończono w tej sprawie analizy "i wcale nie jest tak, jak grzmieli niektórzy, że wszystkie stacje w Polsce upadną". Dodała, że dochód stacji z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla tych podmiotów kluczowy. 

- Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO - powiedziała. - Po wakacjach projekt trafi na stół - zapewniła minister zdrowia. Doprecyzowała, że stanie się tak, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Reklama

- Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych - wyznała minister.

Zakaz sprzedaży w godzinach nocnych to początek? Minister wskazała możliwe utrudnienia

Dopytywana o to, czy nie warto pójść szerzej i ograniczyć sprzedaż alkoholu również w sklepach nocnych lub zakazać sprzedaży tzw. małpek, Izabela Leszczyna powiedziała, że "jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie". - Ja zachęcam, żeby wszystkie szły, ale nie będziemy odbierać kompetencji samorządom - zaznaczyła. Dodała, że w przypadku tzw. małpek obowiązuje regulacja unijna, "tu nie możemy robić prostego zakazu". 

Odnosząc się z kolei do zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości jego wyprowadzenia do wakacji powiedziała, że miała nadzieję, że będzie to możliwe bez notyfikacji unijnej. - Niestety musimy ten projekt notyfikować i dzisiaj po Radzie Ministrów prawdopodobnie w KPRM będę o tym rozmawiała - zaznaczyła. Dodała, że są przygotowane trzy projekty w tej sprawie.

Jeden z projektów, według minister, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. - Chciałabym, żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami - powiedziała. 

W kwietniu media poinformowały, że minister zdrowia Izabela Leszczyna chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków. "Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (...) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych" - mówiła wtedy Leszczyna.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol ma związek z rozwijaniem się ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat. 

Resort zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.  

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »