Nowy pomysł Jacka Sasina. Ceny prądu będą jeszcze niższe?

Sejm przyjął ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, która m.in. podwyższa limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jednocześnie posłowie przyjęli poprawki złożone przez Senat ws. ograniczenia grona płatników tzw. składki solidarnościowej. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta. Ale kwoty do zapłacenia za prąd w 2023 roku mogą być jeszcze niższe. Posłowie mają pracować nad kolejną obniżką, wynika z medialnych ustaleń.

Sejm, po poprawkach Senatu, przyjął w środę ostateczną wersję ustawy podwyższającej limity zamrożenia cen prądu w 2023 roku. To oznacza, że więcej zużycia będzie objęte niższą ceną, zamrożoną na poziomie z zeszłego roku.

Limity zamrożenia cen jeszcze wyższe?

Nowelizacja została przyjęta i w ostatecznym kształcie trafi do podpisu prezydenta. Ale jak wynika z informacji portalu Business Insider, jeszcze w środę posłowie mają pracować nad kolejnym podwyższeniem limitów, w ramach prac nad innym aktem prawnym. 

"Do marszałka Sejmu wpłynęła właśnie poprawka posłów PiS do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego. Jeśli wejdzie w życie, rachunki Polaków za energię elektryczną zostaną obniżone o kolejne 5 proc. z datą od 1 stycznia 2023 r." - podaje Business Insider.

Reklama

Jak wynika z informacji Business Insider Polska, to pomysł wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Posłowie mają zająć się propozycją w ramach prac ustawą o NABE — na sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w środę o godz. 19.30.

Miliardy złotych na obniżenie rachunków za prąd

To dodatkowe zwiększenie limitu nie jest jeszcze przesądzone. Już w środę posłowie przyjęli jednak nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Trafi ona do podpisu prezydenta. Kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, wejdzie ona w życie. 

Nowelizacja podnosi progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Zgodnie z nowymi przepisami, dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników - z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie. 

Nowela przewiduje ponadto, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Będzie to dotyczyło: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Ministerstwo klimatu oszacowało, że dodatkowy łączny koszt wynikający z podwyższenia limitów i obniżenia ceny maksymalnej wyniesie ok. 3 mld zł. Całkowite skutki mechanizmów obronnych, łącznie z mechanizmem w nowelizacji, mają wynieść 39 mld 711 mln zł.

Senatorowie chcieli zamrożenia cen dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Wcześniej nad ustawą pochylił się Senat, który przyjął poprawkę przewidującą podniesienie limitu zużycia energii do 6 MWh dla użytkowników pomp ciepła. Senatorowie chcieli też, by zamrożonymi cenami energii elektrycznej w 2023 r. objęte były także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które wcześniej zawarły umowy z gwarancją stałej ceny energii elektrycznej. Za tym nie pomysłem jednak nie opowiedziała się większość sejmowa.

Senat wprowadził też poprawkę dotyczącą składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 r. Na jej podstawie miałyby ją zapłacić tylko spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników, czyli jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa. Zwolnione natomiast miałyby być cztery inne podmioty, w tym Koksownia Częstochowa Nowa, należąca do prywatnej Grupy Zarmen, oraz koksownia Victoria w Wałbrzychu, należąca do państwowego TF Silesia. Poprawka ta uzyskała poparcie zarówno poparcie rządu, jak i większość w ławach Sejmu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zamrożenie cen prądu | zamrożenie cen energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »