O tych długach nie możesz zapomnieć. One się nie przedawniają
W pewnych sytuacjach dłużnicy mogą liczyć na przedawnienie swoich długów. Wówczas są oni zwolnieni z konieczności spłaty zobowiązań. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją roszczenia, które nie ulegają przedawnieniu. O które konkretnie rodzaje długów chodzi? Ile wynosi termin przedawnienia roszczeń? Wyjaśniamy.
Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilny, pewnego rodzaju długi mogą ulegać przedawnieniu. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to roszczeń majątkowych, a zatem tych, których wartość jest wyrażalna w pieniądzach. Które z długów nie ulegają przedawnieniu? Są to:
- roszczenia o naprawie szkody jądrowej na osobie;
- roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości;
- roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy;
- roszczenia, które powstały w wyniku zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości bądź ludobójstwa;
- roszczenia inne niż majątkowe.
Warto również zaznaczyć, że przedawnieniu nie podlegają roszczenia, które są zabezpieczone nieruchomością. Kredyty hipoteczne także należą do rodzajów zobowiązań, których nie dotyczy instytucja przedawnienia.
Czym konkretnie jest przedawnienie długu? Odpowiedź leży w przepisach Kodeksu cywilnego, a konkretnie w artykule 117. Z jego treści dowiadujemy się, że: "po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia."
Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia (który zależy od rodzaju danego zobowiązania) wierzyciel nie może domagać się zaspokojenia roszczenia. Warto jeszcze dodać, że zrzeczenie się zarzutu przedawnienia jest nieważne przed upływem terminu.
Wiele osób może się zastanawiać nad tym, po jakim czasie roszczenia mogą ulec przedawnieniu. Okazuje się, że termin przedawnienia określają zasady zawarte w art. 118 Kodeksu cywilnego. Wynika z tego, że ów termin wynosi 6 lat, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Co więcej, w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin przedawnienia wynosi 3 lata.
Niektóre terminy mogą ulegać zmianie wskutek skierowania sprawy do sądu. Należy również nadmienić, że zgodnie z treścią art. 118 Kodeksu cywilnego, koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata).