Obligacje skarbowe. Ministerstwo Finansów pokazało lipcową ofertę

Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją najnowszą ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Stopa zwrotu obowiązująca w lipcu będzie taka sama jak ta, którą resort ustalił w czerwcu. Postanowiona także kontynuować coś na wzór promocji dla tych, którzy będą chcieli kontynuować oszczędzanie ze Skarbem Państwa.

Jak wynika z komunikatu MF, lipcowe oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa pozostanie na tym samym poziomie jak w czerwcu, kiedy to dokonano zmian, obniżając stopę zwrotu przy najkrótszych formach oszczędzania i podnosząc ją w tych najdłuższych.  

Oszczędzanie z państwem się opłaca? Tyle można zarobić na obligacjach

Lipcowa oferta na obligacje skarbowe wygląda następująco: 

Reklama
  • oprocentowanie przy 3-miesięcznych obligacjach będzie wynosić 3 proc. w skali roku; 
  • roczne obligacje pozwolą zaoszczędzić 5,95 proc. w pierwszym miesiącu, a w kolejnych oprocentowanie będzie zależne od poziomu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. W przypadku tego instrumentu nie ma dodatkowej marży dla oszczędzających; 
  • obligacje wykupione na dwa lata są oprocentowane w pierwszym miesiącu na poziomie 6,15 proc., w następnych natomiast oprocentowanie będzie równe poziomowi stopy referencyjnej, do której będzie doliczana stała marża wynosząca 0,35 proc.; 
  • w przypadku trzyletnich obligacji oprocentowanie jest stałe na cały okres i wynosi 6,20 proc. rocznie. Przez pierwsze 12 miesięcy oprocentowanie jest wyliczane od kwoty, za jaką kupiono instrument, a w kolejnych sumuje się ono od pełnej, zaoszczędzonej kwoty wraz z odsetkami; 
  • czteroletnie obligacje są powiązane z inflacją. W pierwszym roku ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 6,55 proc. w skali roku. W kolejnych jest dostosowane do rocznego poziomu dynamiki wzrostu cen, do której doliczana jest stała marża wynosząca 1,5 proc. Odsetki są wypłacane co roku; 
  • najdłuższe, bo dziesięcioletnie obligacje są oprocentowane przez pierwszy rok na poziomie 6,80 proc. W kolejnych latach stopa zwrotu zmienia się i jest zależna od poziomu inflacji, do którego dolicza się stałą marżę 2 proc. Odsetki są wypłacane po upłynięciu dekady, a ich naliczanie co roku się zwiększa w zależności od wypracowanej sumy. 

Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z "promocji na obligacje". Ta dotyczy jedynie "stałych klientów"

Jednocześnie resort finansów zapowiedział, że dla osób, które zakupiły wcześniej obligacje i okres ich trwania skończy się w lipcu, nadal będzie obowiązywała specjalna oferta. Mowa tu o możliwości zamiany obligacji po atrakcyjniejszej wycenie i kontynuowaniu oszczędzania. 

Dla przykładu chętni na roczne obligacje mogliby w nie zainwestować 99,90 zł, które byłoby liczone jak 100 zł. Podobnie oferta wygląda dla innych instrumentów. Dwuletnie obligacje przy zamianie kosztowałyby 99,85 zł; trzyletnie 99,80 zł; czteroletnie już 99,70 zł; a najkorzystniejsza zamiana dotyczy 10-letnich, bo przy nich cena spada do 99,60 zł.  

"Część klientów, kiedy zbliża się termin wykupu posiadanych przez nich obligacji, kontynuuje pomnażanie oszczędności. [...] Wystarczy, we wskazanym terminie, wybrać 'nowe' obligacje, które otrzymamy za 'stare' i nasza dyspozycja wykona się automatycznie. [...] Naszą korzyścią, oprócz tego, że oszczędności pracują cały czas - bez przerwy, jest możliwość kupienia obligacji w zamianie, po niższej cenie" - komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie resortu. 

Tak mogą oszczędzać rodziny. Specjalna oferta dla beneficjentów 800 plus

Specjalne instrumenty do oszczędzania zostały także przygotowane dla rodzin, które korzystają z programu 800 plus. Chodzi tu o 6- i 12-letnie obligacje.  

W przypadku tych pierwszych, stopa zwrotu w pierwszym roku wynosi 6,75 proc., natomiast następnie oprocentowanie jest równie inflacji, do której dolicza się stałą marżę wynoszącą 2 proc. 

Dłuższe, bo 12-letnie obligacje są oprocentowane w pierwszym roku na poziomie 7,05 proc., by następnie podobnie jak w przypadku krótszych stopa zwrotu była liczona od poziomu inflacji plus stała marża 2,50 proc

W obu przypadkach odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania. 

Gdzie można kupić obligacje skarbowe? Jest kilka możliwości

Jak podkreśla resort finansów, obligacje Skarbu Państwa można kupić w dowolnym momencie za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl. Podobne możliwości są dostępne na stronach sygnowanych markami banków PKO BP oraz Pekao. 

Obie instytucje prowadzą również sprzedaż w swoich biurach maklerskich oraz w placówkach bankowych. Można też skorzystać i zadzwonić bezpośrednio na infolinię - albo PKO BP, albo Pekao.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »