Obniżona akcyza na ceny energii i opłatę przejściową

Ministerstwo Energii uzgodniło z Ministerstwem Finansów, że na 2020 rok pozostanie obniżona akcyza na ceny energii i opłata przejściowa - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Obniżona akcyza na ceny energii i opłatę przejściową - Tchórzewski, ME

"Mogę już poinformować, że z Ministerstwem Finansów uzgodniliśmy, że na 2020 rok pozostanie obniżona akcyza i obniżona opłata przejściowa.

To jest prawie 60 proc. ewentualnej podwyżki cen prądu. Te rzeczy już mamy domówione" - powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w TVP Info.

Dodał, że co do ewentualnych innych działań trwają ustalenia. "Mamy czas do końca roku w tej sprawie" - powiedział Tchórzewski.

................

Reklama

Polska potrzebuje na transformację w kierunku gospodarki zeroemisyjnej około 700-900 mld euro, z czego sam sektor energetyczny 300 do 400 mld zł - ocenił wcześniej minister Krzysztof Tchórzewski.

"Pełne koszty nie są jeszcze dokładnie policzone. W naszym sektorze sumaryczne koszty transformacji na gospodarkę zeroemisyjną to w okolicach 300 mld zł, do 400 mld zł, natomiast cała gospodarka to 700-900 mld euro" - zapowiedział dziennikarzom minister Tchórzewski w kuluarach Kongresu Nowego Przemysłu.

- To jest oczywiście rozłożone na lata. Ale jeśli ktoś mówi, że jesteśmy w stanie iść w kierunku gospodarki zeroemisyjnej do 2050 roku, to ja to traktuję jako marzenia - dodał.

Minister przypomniał, że Polska ma czas do końca grudnia na uzgodnienie z Komisją Europejską warunków paktu dla klimatu. Polska zakłada w nim wzrost udziału do 2030 roku udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 21 proc.

- Na posiedzeniu ministrów energii zdecydowanie powiedziałem, że nie podniesiemy celów. Przy takim systemie wsparcia, który otrzymujemy, robimy to, na co nas stać - powiedział Tchórzewski.

- Chcemy doganiać Europę, a nie zginąć. Każdy procent to są duże koszty - dodał.

Tchórzewski przyznaje, że Polska chciałaby otrzymywać wyższe dotacje na wsparcie w projektach transformacji energetycznej, ale wiązałoby się to z wyższymi składkami państw członkowskich Unii Europejskiej.

- To się wiąże z wyższymi obciążeniami, a nie każdy chce się dzielić. Dyskusja o tym jest duża, ale kuluarowa. Nie chcę jeszcze wychodzić z tym na zewnątrz - powiedział.

- Na stole mamy raczej dyskusję o obniżce opłat w związku z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - dodał minister.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: akcyza na alkohol | opłata klimatyczna | akcyza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »