Od czwartku rusza nowa telewizja
Od czwartku mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania oraz okolic tych miejscowości będą mogli oglądać Polsat, TVN, TV Puls i TV4 w naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział PAP dyrektor biura usług radiowych i telewizyjnych TP EmiTel Piotr Siemieniec.
Wyjaśnił, że nadajniki tzw. drugiego multipleksu spółka TP EmiTel uruchomi w czwartek w godzinach popołudniowych. Drugi multipleks rusza w pierwszej kolejności; trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego i trzeciego multipleksu, na których znajdą się programy TVP.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
"W środę odebraliśmy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenia radiowe na nadawanie sygnału w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu i w okolicach tych miejscowości przez najbliższe 10 lat. Sprawy formalne mamy już za sobą. Wszystko odbywa się zatem zgodnie z założonym przez nas planem. W czwartek po południu startujemy z drugim multipleksem" - powiedział w środę PAP Siemieniec.
docelowo znajdzie się osiem programów - oprócz Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls, każdy z tych nadawców umieści w nim po jeszcze jednym kanale. Należący do Grupy Telekomunikacji Polskiej EmiTel we wtorek i środę podpisał z Polsatem, TVN, TV Puls i TV4 umowy dot. nadawania programów na drugim multipleksie. Spółka będzie odpowiedzialna za multipleksację (łączenie programów w jeden strumień), dosyłanie i emisję sygnału TV.
W środę Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował też harmonogram uruchomienia drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który na ręce prezes UKE Anny Streżyńskiej przesłał EmiTel. Zgodnie z nim do 31 grudnia 2010 r. emisja nastąpi w Gdańsku, Pile, Płocku, Siedlcach, Szczecinie, Rzeszowie i Wiśle. Do 30 kwietnia 2011 r. - w Iławie, Białogardzie, Częstochowie, Kaliszu, Olsztynie, Świnoujściu. Do 31 lipca 2011 r. - w Białymstoku, Bydgoszczy, Dęblinie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Przemyślu, Przysusze, Suwałkach, Szczawnicy, Wrocławiu, Zamościu, Elblągu, Kłodzku, Koszalinie, Lęborku, Opolu, Rabce, Tarnowie i Zakopanem. Do 31 grudnia 2011 r. - w Gnieźnie, Leżajsku, Ostrołęce, Łodzi, Gorlicach i Bieszczadach. Do 31 grudnia 2013 r. - w Giżycku i Jeleniej Górze.
TP EmiTel, właściciel największej w kraju sieci nadajników radiowo-telewizyjnych, został wybrany we wrześniu przez Polsat, TVN, TV Puls i TV4 na operatora drugiego multipleksu. Posiada największą w Polsce własną infrastrukturę - ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości ponad 200 metrów).
Cyfrowa telewizja naziemna w kilku miastach miała komercyjnie ruszyć ponad roku temu, ale do tej pory sygnał jest nadawany przez Emitela testowo. Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju.
oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.
By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tzw. dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.
Telewizyjny sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.