Odbiór odpadów kosztuje coraz więcej. Fala podwyżek w polskich miastach

Kolejne gminy decydują się na podniesienie stawek opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów - informuje serwis "Portal Samorządowy". - To ma związek ze wzrostem cen wszystkiego, co nas otacza - tłumaczy przedstawiciel władz samorządowych jednego ze średniej wielkości miast. Gdzie i na jakie podwyżki muszą się przygotować mieszkańcy?

Jak zauważa Portal Samorządowy, podniesienie stawek opłat za odbiór odpadów ma swoje uzasadnienie, "choćby z uwagi na inflację i wzrost płacy minimalnej". Do czasu wyborów samorządowych lokalne władze wstrzymywały się jednak z podwyżkami, by nie ryzykować spadku popularności. Teraz fala podwyżek rozkręca się na dobre.

Lista miast podnoszących opłaty za odbiór odpadów coraz dłuższa

Kilka dni temu zgodę na wzrost opłat za odbiór śmieci wyrazili rajcy miejscy w RadomiuOpłaty wzrosną od 1 października i, jak czytamy w serwisie, "w niektórych przypadkach będzie to wzrost o 100 proc.". I tak, w zabudowie jednorodzinnej, zamiast obecnych 17 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 40 zł dla gospodarstwa wieloosobowego, mieszkańcy zapłacą odpowiednio 41 zł i 78 zł. Z kolei w zabudowie wielorodzinnej stawki wzrosną do 30 zł z obecnych 15 zł dla gospodarstw jednoosobowych i z 33 zł do 60 zł dla gospodarstw wieloosobowych. Mowa o śmieciach segregowanych.

Reklama

Jeśli ktoś nie segreguje śmieci, a jest właścicielem domu jednorodzinnego, to w przypadku gospodarstwa jednoosobowego będzie płacił 82 zł (obecnie 51 zł), a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 156 zł (zamiast 120 zł). W zabudowie wielorodzinnej osoby rezygnujące z segregacji zapłacą od 1 października 60 zł (zamiast obecnych 45 zł) w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 120 zł (zamiast obecnych 99 zł) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Radni tłumaczą: Drożeje wszystko, więc drożeją i śmieci

Wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda tłumaczy, że w 2023 roku miasto dopłaciło do odbioru odpadów ok. 20 mln zł, a w 2024 r., według prognoz, dołoży do systemu 28 mln zł. - Obecnie pobierane od mieszkańców opłaty nie pokrywają rzeczywistych kosztów funkcjonowania systemu - przekonuje włodarz, cytowany przez Portal Samorządowy.

W podobnym tonie wypowiedział się na antenie Polskiego Radia Koszalin zastępca burmistrza Wałcza Adam Biernacki. W Wałczu wyższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów wejdą w życie od lipca. Mieszkańcy zapłacą miesięcznie 40 zł za osobę wobec obecnych 35 zł.

- To ma związek ze wzrostem cen wszystkiego, co nas otacza. Nowa oferta firmy zajmującej się gospodarowaniem i odbieraniem odpadów komunalnych była dużo wyższa. Musieliśmy w związku z tym zaproponować radnym podniesieni stawek - wyjaśniał radiosłuchaczom samorządowiec.

Żory, Ostrołęka, Pszczyna, Mysłowice - tam już niedługo mieszkańcy zapłacą więcej za odpady

A to nie koniec. Mieszkańcy Żor dotąd płacili za odbiór śmieci 25 zł od osoby. Z projektu uchwały, który będzie głosowany podczas najbliższej sesji rady miasta, wynika jednak, że stawka ta ma wzrosnąć do 30 zł.

W gronie miast, które szykują się do podniesienia stawek, jest Ostrołęka. Tam też przygotowano projekt uchwały, która zakłada podwyższenie obecnej opłaty w wysokości 12,50 zł od mieszkańca do poziomu 25 zł.

Nad podwyżkami zastanawiają się też w Pszczynie. Na razie trwają konsultacje w sprawie podniesienia stawki od sierpnia do poziomu 38,30 zł z dotychczasowych 34,80 zł. Podwyżkami stawek za odbiór odpadów zajmą się też niebawem radni miasta Mysłowice - tam mieszkańcy płacą obecnie za odbiór śmieci 31,80 zł od osoby; nowa stawka ma wynosić 41 zł. Co więcej, miasto chce zmniejszyć ulgę dla rodzin wielodzietnych - z obecnych 30 proc. do 10 proc.

W uzasadnieniach wszędzie jak mantra pojawia się sformułowanie "wzrost kosztów". Gminy wskazują, że coraz droższa jest eksploatacja maszyn i urządzeń w stacjach segregacji odpadów czy biogazowni, podkreślają też rosnący koszt energii elektrycznej, paliw czy opłat za zanieczyszczanie środowiska.

Od 31 marca maksymalna ustawowa stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów to 53,56 zł od osoby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odpady | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »