Opieka wytchnieniowa: Warto o tym wiedzieć
Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski do programu "Opieka wytchnieniowa" na przyszły rok - poinformował na stronach resort rodziny i polityki społecznej.
Jak podkreśla pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, "Opieka wytchnieniowa" to program, który powstał po to, by choć w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych.
Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki mogą mieć czas dla siebie, który mogą przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy załatwienie niezbędnych spraw. Wiceminister Wdówik wyjaśnia, że program składa się z trzech modułów.
Pierwszy przewiduje 240 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, drugi - 14 dni w ramach pobytu całodobowego, a trzeci umożliwia skorzystanie ze specjalistycznego poradnictwa, na przykład psychologa czy dietetyka.
Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej, nie ponosi odpłatności za tę usługę.
Wiceminister Paweł Wdówik wyjaśnił, że budżet programu na przyszły rok wynosi 80 milionów złotych. Samorządy mogą składać wnioski do 19 grudnia u wojewodów.
Do 5 stycznia wnioski trafią do MRiPS i do 19 stycznia podejmowane będą decyzje o przyznaniu środków. W ramach programu gminy i powiaty mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 100 procent kosztów realizacji usługi opieki wytchnieniowej.
Podobne zasady dotyczą również programu "Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej", do którego także trwa nabór. Program przeznaczony jest dla osób mniej samodzielnych, które potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach.
W ramach tych programów opiekunowi osoby niepełnosprawnej udzielana jest pomoc w opiece, a osobie niepełnosprawnej pomoc np. w zakupach czy dojazdach na zajęcia terapeutyczne. Wiceminister Wdówik zaznaczył, że oba programy nie wymagają udziału własnego i obejmują zasięgiem także dzieci.
Pełnomocnik rządu zapowiedział też konkurs pod hasłem "Wszyscy Jesteśmy Tacy Sami", skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Prace w formie plastycznej, audiowizualnej lub literackiej mają pokazać życie rówieśników i dorosłych osób niepełnosprawnych. Wyjaśnił, że prace mogą być nadsyłane do końca roku a szczegóły pojawią do świąt Bożego Narodzenia na stronie pełnomocnika.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
***
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!
Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź
W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!