Opłata uderzy właścicieli psów i kotów po kieszeni. Będzie wyraźny wzrost

Ze 100 do 150 zł wzrośnie opłata za wydanie paszportu dla zwierząt domowych - wynika z projektu rozporządzenia resortu rolnictwa. Dokument wydawany jest w przypadku podróży m.in. do Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Monako czy Norwegii.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym. Zakłada on, że obecna opłata wzrośnie ze 100 do 150 zł.

Ile paszportów dla zwierząt wydaje się w Polsce?

Resort wyjaśnił w uzasadnieniu, że z planowanej kwoty opłaty wynagrodzenie dla weterynarza pochłonie 105 zł, a pozostałe 45 zł to koszty poniesione przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem z 16 września 2015 roku, zapis określa te koszty w wysokości 70 zł dla weterynarza oraz 30 zł na potrzeby Izby.

Reklama

O zmianę wysokości opłaty wnosiła Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Tłumaczyła, że w wyniku inflacji wzrosły koszty ponoszone m.in. w związku z prowadzeniem rejestru oraz druku paszportów.

Zgodnie z przytoczonymi w Ocenie Skutków Regulacji informacjami w 2023 r. wydano 157 200 paszportów. Zauważono, że niektórzy właściciele uzyskują paszporty dla dwóch lub większej liczby zwierząt.

"Zakładając, że w kolejnych latach liczba wydawanych paszportów będzie podobna, można przyjąć, że liczba właścicieli zwierząt, którzy będą się starać o wydanie paszportu w kolejnych latach, wyniesie 100 tys. - 150 tys. rocznie" - dodano.

Projekt przewiduje, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »