Orban zamieni kredyty Węgrów

Viktor Orban konsekwentnie próbuje uwolnić Węgrów od kredytów walutowych. Jego rząd złożył do parlamentu propozycję ustawy, którą węgierskie media ochrzciły już ustawą o uczciwym systemie bankowym.

Ma ona odnosić się zarówno do już istniejących, jak i nowych kredytów walutowych. Jest ona jedną z trzech części planu, który ma na celu niemal całkowitą likwidację kredytów walutowych.

1.(niemal) Obowiązkowe przewalutowanie

Przewalutowanie kredytów walutowych (w większości w CHF) prawdopodobnie odbędzie się po kursie bieżącym z listopada, co nie podoba się tym, którzy pożyczyli pieniądze np. w 2005 czy 2007 roku. Oczywiście używa się tu argumentu o wykluczeniu ryzyka kursowego w przyszłości, niemniej ci, którzy liczą na osłabienie franka, uważają że cała operacja zostanie przeprowadzona w najmniej dla nich korzystnym momencie.

Reklama

Co z tymi, którzy nie chcą przewalutować swojego kredytu? Przewalutowanie co prawda nie jest obowiązkowe, ale niełatwo będzie go uniknąć. Ci, których nie przekonała argumentacja rządu, będą musieli spełnić takie same warunki, które obowiązują obecnie przy braniu nowych kredytów walutowych, m. in. konieczność zarabiania w danej walucie.

Wraz z walutą zmieni się oprocentowanie kredytów, ale według niepotwierdzonych jeszcze informacji oprocentowanie doliczane do aktualnej stopy BUBOR (w tym momencie jest to 2,1%) nie może przewyższać tego, jakie obowiązywało w momencie udzielenia kredytu. Byłoby to niekorzystne dla tych, którzy wzięli kredyt przed 2007 rokiem, natomiast w przypadku reszty oprocentowanie nieznacznie spadnie.

2.Odszkodowanie

Drugi element planu będzie miał największy wpływ na obniżenie zadłużenia. Chodzi o rozliczenie się banków z kredytobiorcami, którzy w pierwszej połowie2015 roku mają dostać łącznie ok. 940 miliardów forintów (ok. 3 mld euro) jako odszkodowania za nieuczciwe praktyki banków (m.in. jednostronne podnoszenie oprocentowania).

Według obliczeń Narodowego Banku Węgier w ten sposób zadłużenie przeciętnego kredytobiorcy zmniejszy się o ok.20%. Banki będą musiały zwiększyć swoje rezerwy celowe przeznaczone na cały tzw. pakiet kredytowy, np. bank OTP podniósł wysokość tych rezerw do 0,7 mld euro, a węgierska filia banku UniCredit do 107 mln euro.

3.Tzw. Ustawa o uczciwym systemie bankowym

Wspomniana na początku ustawa, która prawdopodobnie wejdzie w życie od stycznia 2015 roku, ma regulować m.in. wysokość oprocentowania i możliwości jego modyfikacji, wysokość karnych odsetek oraz innych opłat związanych m.in. z rozwiązaniem umowy czy wcześniejszą spłatą kredytu.

Te doniesienia okazały się pozytywne dla forinta. Od początku tygodnia węgierska waluta umocniła się względem euro, osiągając najniższy od niemal dwóch tygodni poziom 306.63. Przełamanie 306.50 może wywołać kolejną falę spadkową w stronę 305. Jeśli obecne wsparcie zostanie obronione, EUR/HUF może kontynuować lokalny trend wzrostowy w stronę 311.

Urszula Bieńkowska, specjalista rynku CFD i Forex, City Index

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: Frank szwajcarski | Viktor Orban | Kredyt | kredyt hipoteczny | wegry | Węgrzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »