Viktor Orban
Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (09:05)
Aktualizacja Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (10:32)
Viktor Orban jest jednym z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych polityków współczesnych Węgier. Jego życie i kariera polityczna są nie tylko pełne sukcesów, ale również obciążone licznymi kontrowersjami. Jako premier Węgier, Orban znacząco wpłynął na politykę krajową i międzynarodową, budząc zarówno entuzjazm, jak i krytykę.
Viktor Orban - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Viktor Mihaly Orban urodził się 31 maja 1963 roku w Szekesfehervarze. Jego droga polityczna od czasów opozycyjnych do bycia jednym z najdłużej urzędujących liderów w Europie jest fascynującym świadectwem ewolucji węgierskiej polityki i społeczeństwa.
Edukacja
Viktor Orban urodził się w Szekesfehervarze, a dzieciństwo spędził w Alcsutdoboz i Felcsut. W 1977 roku jego rodzina przeprowadziła się do Szekesfeherváru, gdzie Orbán kontynuował naukę. Po ukończeniu szkoły średniej, w 1987 roku, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Loránda Eotvsa, które zakończył zdobyciem dyplomu.
Jego praca magisterska, dotycząca ruchów społecznych w systemie politycznym, skupiała się na przykładzie Polski, co odzwierciedlało jego zainteresowanie transformacją polityczną w Europie Środkowej.
W latach 1989–1990 Orbán studiował brytyjską filozofię polityczną w Pembroke College na Uniwersytecie Oksfordzkim, jako stypendysta fundacji George'a Sorosa. Ten okres był kluczowy dla jego rozwoju jako polityka, dając mu wgląd w różne modele polityczne i gospodarcze, które później wpływały na jego własne poglądy.
Początki kariery politycznej
W 1988 roku Orban był jednym z założycieli Związku Młodych Demokratów (Fidesz), który początkowo był partią liberalną. Jego znaczące wystąpienie miało miejsce 16 czerwca 1989 roku, podczas pogrzebu liderów powstania węgierskiego z 1956 roku.
Orbán w swoim przemówieniu na placu Bohaterów w Budapeszcie wezwał do wycofania żołnierzy Armii Radzieckiej i przeprowadzenia wolnych wyborów, co przyniosło mu rozgłos i uznanie, ale również krytykę za rzekomy radykalizm.
Pierwsze lata w parlamencie i przewodnictwo w Fidesz
W pierwszych wolnych wyborach w 1990 roku Orban zdobył mandat posła do Zgromadzenia Narodowego, a jego ugrupowanie zdobyło istotne poparcie.
W 1993 roku Orbán po raz pierwszy objął stanowisko przewodniczącego Fideszu, przekształcając partię z ugrupowania liberalnego w konserwatywne.
Jego przewodnictwo, mimo początkowych trudności, umocniło pozycję Fideszu na węgierskiej scenie politycznej.
Pierwsza kadencja premiera (1998-2002)
W latach 1998-2002 Orbán sprawował funkcję premiera, kierując koalicyjnym rządem centroprawicowym. Jego kadencja była okresem intensywnych zmian i reform. Węgry przystąpiły do NATO, a negocjacje nad członkostwem w Unii Europejskiej były w toku. Orbán rządził w czasie, gdy Węgry modernizowały swoje infrastruktury, takie jak odbudowa mostu Marii Walerii i budowa nowego gmachu Teatru Narodowego w Budapeszcie.
Pomimo osiągnięć, takich jak zniesienie czesnego za studia i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jego rządy były również obciążone deficytem budżetowym. Orbán przeszedł również z Międzynarodówki Liberalnej do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, promując pogłębianie integracji europejskiej i wartości chrześcijańskie.
Opozycja i powrót do władzy (2002-2010)
Po przegranej w wyborach w 2002 i 2006 roku, Orbán pozostał liderem opozycji, stając na czele "Naprzód Węgry, Naprzód Węgrzy".
Fidesz, mimo trudności, odniósł sukcesy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 i 2009 roku, a także zwiększył swoje poparcie w wyniku kryzysu gospodarczego i skandali rządowych.
Powrót na urząd premiera (od 2010)
W 2010 roku Viktor Orban powrócił na stanowisko premiera, a jego koalicja Fidesz-KDNP zdobyła ponad 2/3 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym, co umożliwiło mu przeprowadzenie wielu reform.
Jego pierwszą zagraniczną wizytą była w Warszawie, a jego rząd koordynował węgierską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. W tym samym roku wprowadzono nową konstytucję, która obejmowała krytykę okresu totalitarnego oraz wprowadziła zmiany w systemie podatkowym, takie jak obniżenie stawki podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw i wprowadzenie liniowego podatku PIT na poziomie 16 proc.
Orbán wprowadził także podwyższenie stawki VAT do 27 proc., co było najwyższą stawką w UE, w odpowiedzi na kryzys gospodarczy. Jego polityka była kontrowersyjna i wywołała sprzeciw zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy, szczególnie w kontekście zmian w mediach i sądownictwie, które krytycy postrzegali jako działania ograniczające demokrację.
Krytyka i kontrowersje
Rządy Viktora Orbána po 2010 roku były źródłem licznych kontrowersji i krytyki. Oskarżano go o erozję demokracji i zmierzanie w kierunku autorytaryzmu. Krytycy wskazują na ograniczenie niezależności sądownictwa, przejęcie kontroli nad mediami oraz ograniczenie wolności prasy.
W 2017 roku raport wskazywał, że 90 proc, mediów na Węgrzech było kontrolowanych przez rząd lub sprzyjających mu właścicieli.
Orbán był również krytykowany za wprowadzanie kontrowersyjnych ustaw, takich jak ustawa o migracji i uchwały dotyczące prawa wyborczego, które były postrzegane jako próby utrzymania władzy poprzez zmniejszenie pluralizmu politycznego.
Życie prywatne
Viktor Orbán jest żonaty z prawniczką Aniko Levai, z którą ma pięcioro dzieci: cztery córki i syna. Jest wiernym wyznawcą Węgierskiego Kościoła Reformowanego i ma silne związki z lokalną społecznością.
W 2007 roku założył klub piłkarski Puskas Akademia FC, nawiązujący do dziedzictwa legendarnego węgierskiego piłkarza Ferenca Puskása. Orban również występował w klubie piłkarskim FC Felcsut, gdzie jest aktywnie zaangażowany w rozwój sportu lokalnego.
Temat Viktor Orban znajdziesz również w serwisie:
Viktor Orban - Wiadomości
-
Węgry pogrążą się w stagnacji. Najnowsze dane nie pozostawiają wątpliwości
Wtorek, 3 grudnia (12:38)Produkt krajowy brutto (PKB) Węgier w III kwartale 2024 spadł o 0,7 proc. - wynika z wtorkowych danych KSH (Hungarian Central Statistical Office). Potwierdziły się wcześniejsze szacunki.... -
Rosjanie wjadą na Węgry? Niemcy coraz mocniej zaniepokojeni
Sobota, 3 sierpnia (10:29)Węgrzy rekrutują Rosjan i Białorusinów i zezwalają im na wjazd na Węgry bez konieczności ubiegania się o wizę Schengen. Taka praktyka budzi coraz większe obawy w Niemczech. Niemieccy... -
Węgrzy ubiegną Polskę? Chcą mieć megalotnisko, idą jak burza
Czwartek, 18 lipca (11:15)Rząd Węgier zamierza rozbudować lotnisko w Budapeszcie, największy port lotniczy w kraju, którego większościowym udziałowcem stał się w czerwcu br. Odkupienie lotniska w Budapeszcie,... -
Mini-Dubaj niedaleko Polski? Podpisano kontrowersyjną umowę
Czwartek, 14 marca (12:52)Rząd Victora Orbana chce w Budapeszcie wybudować nową dzielnicę drapaczy chmur. Właśnie podpisano odpowiednią umowę z władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Koszt sięgnie 5 mld... -
Czegoś takiego nie ma w całej UE. Rząd Orbana bije w cudzoziemców
Piątek, 1 marca (19:14)Zakaz łączenia rodzin gastarbeiterów; lista miejsc pracy całkowicie niedostępnych dla cudzoziemców spoza UE; konieczność opuszczenia kraju w ciągu sześciu dni po ustaniu legalnego... -
Kolejne cenowe tąpnięcie. Wystarczyła jedna decyzja, paliwo znacznie podrożało
Poniedziałek, 15 stycznia (15:20)Węgrzy zmagają się w wysokimi cenami paliw. To przede wszystkim efekt styczniowych podwyżek akcyzy (dwuetapowych). To nie pierwsze cenowe tąpniecie na węgierskich stacjach paliw.... -
Coraz mniejsze produkty. Sieci handlowe będą musiały informować o zmianach
Środa, 10 stycznia (06:10)Węgierski rząd premiera Viktora Orbana chce walczyć z nieuczciwymi praktykami producentów żywności i sklepów. Giganci handlowi, chcąc otrzymać atrakcyjną cenę produktów, coraz częściej... -
Rząd Orbana odkupi lotnisko w Budapeszcie? Oferta na stole
Wtorek, 12 września 2023 (07:11)Węgierski rząd zamierza kupić lotnisko w Budapeszcie. Węgierskie władze chcą przeznaczyć na ten cel 4 mld euro, a obecny właściciel (AviAlliance GmbH) potwierdza, że otrzymał ofertę.