Oszczędności zjada nie tylko inflacja, ale i "podatek Belki". Czy MF pracuje nad jego likwidacją?

Inflacja zżera ludziom oszczędności, a państwo wciąż pobiera podatek od odsetek ("podatek Belki"). Ostatnio w tej sprawie zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Finansów informuje, że nie są prowadzone prace nad zniesieniem tej daniny. Jednak resort tym razem deklaruje, że sygnał dotyczący oczekiwań społecznych jest analizowany.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, w ubiegłym tygodniu zaapelował do premiera oraz ministra finansów o zbadanie zasadności utrzymywania tzw. podatku Belki (19 proc. od odsetek i zysków kapitałowych), bo jest on dużym obciążeniem fiskalnym dla gospodarstw domowych w dobie dwucyfrowej inflacji.

"Podatek Belki" zmniejsza skłonność do oszczędzania

"Podatek Belki" wprowadzono 20 lat temu i miało to być rozwiązanie tymczasowe, a funkcjonuje do dziś. RPO zwrócił uwagę na tę sprawę w związku ze skargami obywateli, którzy alarmują, że podatek Belki wpływa negatywnie na chęć oszczędzania i gromadzenia kapitału - zwłaszcza na lokatach i kontach oszczędnościowych i problem dotyczy głównie mniej zamożnych obywateli. 

Reklama

RPO w swoim apelu zwraca uwagę, że podatek to swoista kara dla tych, którzy odkładają pieniądze na przykład na tzw. czarną godzinę. Często są to pieniądze pochodzące z wynagrodzenia, emerytury czy renty, od których już raz zapłacili podatek. - Zwróciłem się w tej sprawie do premiera w imię prawa do godnego życia i zaufania do sprawiedliwego państwa - poinformował w ubiegłym tygodniu Marcin Więcek.

Po raz kolejny zapytaliśmy więc resort finansów o stanowisko w tej sprawie.

Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie Interii Biznes czy w kontekście apelu RPO resort przeanalizuje zasadność utrzymywania tego podatku w obecnej formie, nie zwiastuje rychłej likwidacji daniny od odsetek, ale jest w nim mowa o analizie sygnału pokazującego oczekiwania społeczne.

- W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad uchyleniem tzw. podatku Belki. Dodajmy, że 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowym od osób fizycznych z inwestycji kapitałowych pobierany jest np. od odsetek z lokat bankowych (przyrostu kapitału), a nie od kwot, które zostały zdeponowane na lokacie. Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich nie jest jedynym wystąpieniem odnoszącym się do zasadności utrzymywania tzw. podatku Belki. Wszystkie stanowiska w tym zakresie stanowią sygnał oczekiwań społecznych i są analizowane w resorcie finansów - odpowiada biuro prasowe MF.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Inflacja wynosi już blisko 16 proc.

Podatek od odsetek i zysków kapitałowych pomniejsza rzeczywiste odsetki. Dotyczy to także tych form, na których oszczędzają drobni ciułacze czyli lokat bankowych czy obligacji skarbowych. Problem polega na tym, że zjada je blisko 16-procentowa inflacja, a państwo i dodatkowo pobiera podatek od zysków, które nie dają realnej ochrony. 

Dlatego pojawiają się opinie, że rząd powinien przynajmniej tymczasowo znieść podatek Belki, co pomogłoby jednocześnie w walce z głównym źródłem problemu.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | podatek Belki | Ministerstwo Finansów | Oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »