Reklama

Oszczędzanie - nie tylko na lokacie

Oszczędzanie to nie lada wyzwanie, wymagające skrupulatności i systematyczności. Musimy się też wykazać umiejętnością znalezienia narzędzia, które będzie nam dobrze służyło. Obecnie oszczędzanie stało się jeszcze bardziej skomplikowane - wskutek ostatnich obniżek stóp procentowych przez RPP lokaty bankowe mają znacząco niższe oprocentowanie. Czy jest jakaś alternatywa wobec klasycznych depozytów? Sprawdzają specjaliści porównywarki finansowej Comperia.pl.

Znalezienie bezpiecznych instrumentów służących do pomnażania oszczędności nie jest rzeczą łatwą. Na rynku występuje wiele rozwiązań przeznaczonych do lokowania pieniędzy, jednak skorzystanie z nich niesie ze sobą ryzyko poniesienia straty (akcje, surowce, waluty, a nawet nieruchomości). Na szczęście, można znaleźć też takie, których bezpieczeństwo jest porównywalne ze zwykłymi lokatami bankowymi. Poniżej Comperia.pl przedstawia kilka najważniejszych.

Konto oszczędnościowe

- Najprostszą i najbardziej dostępną alternatywą lokat bankowych służącą do pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Zasada działania takiego rachunku przypomina zwykłe konto. Jest ono jednak oprocentowane i nie powinno się z niego wykonywać tradycyjnych operacji - przelewu, zlecenia stałego itp. - mówi Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl.

Reklama

- Takie działania wiążą się w większości banków z dużymi kosztami dla klienta. Ponadto warto wiedzieć, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym pozostają zawsze do naszej dyspozycji, czyli możemy je wypłacić bez utraty naliczonych odsetek - dodaje.

Warto pamiętać, że część banków stosuje zasadę, że taką operację za darmo można wykonać tylko raz w miesiącu (kolejne często wiążą się z koniecznością zapłacenia prowizji).

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Obligacja skarbowa

Następnym rozwiązaniem, dzięki któremu można bezpiecznie pomnażać oszczędności, są obligacje skarbowe. Ich emitentem jest państwo i to ono gwarantuje odpowiednią pewność takiej inwestycji.

- Na rynku występuje kilka rodzajów obligacji skarbowych. Różnią się one między sobą nie tylko metodą naliczania odsetek, ale także terminami ich wykupu. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, osoba zainteresowana takimi papierami na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie - mówi Jacek Kasperczyk. Na koniec warto wspomnieć, że obligacje skarbowe można nabyć zarówno na rynku pierwotnym (comiesięczna oferta Ministerstwa Finansów), jak i wtórnym (na Giełdzie Papierów Wartościowych).

Fundusze pieniężne, fundusze obligacji

Kolejna metoda bezpiecznego gromadzenia oszczędności jest skierowana do osób, które nie są zainteresowane samodzielnym poszukiwaniem rozwiązań finansowych, a chcą taką operację zlecić specjalistom. Mowa tu oczywiście o zakupie jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych, które inwestują zgromadzone środki w bezpieczne instrumenty. Dobrymi przykładami takich rozwiązań są fundusze pieniężne i fundusze obligacji.

Pierwszy z nich lokuje pieniądze w krótkoterminowe (do 1 roku) aktywa dostępne na rynku pieniężnym, np. bony skarbowe, bony komercyjne czy też depozyty bankowe. Drugi, jak sama nazwa wskazuje, w obligacje. Z punktu widzenia klienta trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj "kupowanych" przez fundusz obligacji. Od tego bowiem zależy całkowite ryzyko poczynionej inwestycji (obligacje korporacyjne są dużo bardziej ryzykowne niż obligacje skarbowe).

- Osoba dysponująca pewną kwotą oszczędności posiada kilka możliwości, dzięki którym może bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze. Musi ona jedynie pamiętać, że zanim powierzy swoje środki tej czy innej instytucji powinna dokładnie zapoznać się z zasadami działania kupowanego instrumentu. Tylko w ten sposób uda jej się uniknąć niepotrzebnego rozczarowania - podsumowuje Kasperczyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »