Reklama

Paliwa: Ruszy turystyka paliwowa do Polski

"Od dziś tankowanie benzyny w Polsce będzie jeszcze tańsze" - zauważa w poniedziałek portal NDR. Mieszkańcy niemieckich regionów graniczących z Polską, takich jak Meklemburgia-Pomorze Przednie, mogą na tym skorzystać. Eksperci zakładają, że wzrośnie turystyka paliwowa do Polski.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Polski rząd obniża podatki, takie jak VAT i podatek paliwowy. W obliczu inflacji polskim obywatelom należy się ulga" - zauważa NDR.

"Podatek paliwowy ma zostać całkowicie zniesiony na najbliższe pięć miesięcy, podobnie jak VAT na benzynę i olej napędowy od 1 stycznia. Rozporządzenie ma obowiązywać do maja 2022 roku" - informuje portal.

Eksperci zakładają, że "w związku z tym wzrośnie turystyka paliwowa między Polską a Niemcami. Ostatnio ceny benzyny były już i tak o prawie 20 centów niższe niż w Niemczech" - podkreśla NDR.

Reklama

Chociaż Polska jest obecnie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem, to tzw. mały ruch graniczny nie jest dotknięty ograniczeniami. Osoby przebywające w Polsce krócej niż 24 godziny mogą ponownie wjechać do Niemiec bez zgłoszenia wjazdowego.

 "Niemniej jednak, policja federalna będzie czujna. W samochodzie osobowym oprócz napełnionego zbiornika można przewozić maksymalnie 20 litrów benzyny" - przypomina NDR.

Od poniedziałku w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje w Polsce obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Od poniedziałku, 20 grudnia br. do 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy wynoszą: na benzyny silnikowe - 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa - 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych - 364 zł na 1000 kg.

1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na paliwa ulegną zmianie. Akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa - 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych - 387,00 zł za 1000 kg. Ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. z akcyzy na energię elektryczną zostaną zwolnieni odbiorcy w gospodarstwach domowych. Dla pozostałych odbiorców stawka wyniesie w tym okresie 4,60 zł/MWh.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie będzie podlegała sprzedaż detaliczna benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

W ustawie przewiduje się również nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż paliw silnikowych, czytelnej informacji o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Z kolei sprzedawcy energii elektrycznej do 31 października 2022 r. są zobowiązani do przekazywania nabywcy końcowemu w gospodarstwie domowym informacji o obniżonych stawkach podatków na prąd.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »