Pellet z nowymi ograniczeniami. Resort klimatu zmienia zasady sprzedaży i spalania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie dotyczące norm jakościowych dla biomasy drzewnej. To ważne dla gospodarstw domowych ogrzewających się pelletem. Zmienią się zasady sprzedaży i spalania go. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie chemikaliów i plastiku z domowych pieców.

  • Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące norm jakościowych dla biomasy drzewnej zmienia zasady sprzedaży i spalania m.in. pelletu. 
  • Zmienią się regulacje dotyczące wilgotności pelletu, minimalnej wartości opałowej, ale także zawartości chemikaliów i plastiku. 
  • Nowe regulacje dotyczyć będą także brykietu drzewnego wykorzystywanego do ogrzewania domów. A w życie wejdą jeszcze w tym roku.

Resort klimatu chce ograniczyć spalanie paliw stałych z biomasy, które zawierają chemikalia i tworzywa sztuczne. Nowe regulacje mają dotyczyć gospodarstw domowych i kotłów o mocy do 1 MW. 

Reklama

Nowe wymagania dla pelletu i brykietu

Projekt rozporządzenia dotyczy zarówno polskiej biomasy, jak i pelletu i brykietu sprowadzanego z zagranicy. Rozporządzenie MKiŚ dotyczące norm jakościowych dla biomasy drzewnej jest reakcją na brak systemu monitorowania i kontroli pelletu i brykietu w kontekście norm jakościowych. Nowe przepisy mają ograniczyć spalanie paliw stałych z biomasy z domieszką dodatków przetworzonych chemicznie i plastiku. 

"Obecnie wymagania jakościowe dla pelletu czy też brykietu drzewnego spalanego w indywidualnych urządzeniach grzewczych zawarte są w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych w formie wykazu zalecanych parametrów jakościowych paliwa oraz informacji, że stosowanie paliwa o innych parametrach może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia i utratę gwarancji. Certyfikacja jest dobrowolna - tłumaczą autorzy projektu.

W efekcie producenci, którzy dbają o taką certyfikację, swoje produkty przeznaczają głównie na eksport. W kraju pozostaje natomiast więcej paliw stałych formowanych bez informacji o ich jakości.

Tym pelletem już nie ogrzejesz domu

W rozporządzeniu zapisano wymagania jakościowe dla pelletu i brykietu do urządzeń grzewczych 3,4 i 5 klasy energetycznej oraz spełniających wymogi ekoprojektu. Dom będzie można ogrzewać pelletem, którego średnica wyniesie od 6 do 8 mm i długości 3,15-40 mm. 

Zmienią się także zasady dotyczące wilgotności pelletu opałowego. Ta w stanie roboczym nie będzie mogła przekraczać 10 proc., a w stanie suchym 1,2 proc. Z kolei zawartość frakcji drobnej w myśl nowych przepisów będzie musiała być niższa niż 1 proc., a dodatków chemicznych mniejsza niż 2 proc. Minimalna wartość opałowa pelletu będzie musiała wynieść 16,5 MJ/kg.

Zmniejszy się także dopuszczalna zawartość popiołu w pellecie. Dotychczas było to 1,2 proc., teraz parametr ten zmniejszy się do 0,7 proc. Parametry jakościowe ustalone zostały na podstawie ekspertyz Instytutu Ochrony Środowiska oraz Instytutu Technologii Paliw i Energii.

Rozporządzenie resortu klimatu ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia przez MKiŚ, co oznacza, że zacznie obowiązywać jeszcze przed końcem roku. Jest to część reformy programu "Czyste Powietrze". To także realizacja jednego z kamieni milowych KPO. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ministerstwo klimatu i środowiska | pellet | czyste powietrze | KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »