Pensja na zwolnieniu lekarskim. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe netto?
Niezależnie od tego, co się wydarzyło, pracownikowi na umowie o pracę, przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Sprawdź, ile będzie wynosić w twoim przypadku. Obliczenie jego wysokości to nic trudnego. Czy wiesz, jak długo możesz pobierać wynagrodzenie chorobowe? Kiedy zamienia się ono w zasiłek chorobowy?
Pieniądze, które pracownik otrzymuje podczas niezdolności do pracy udokumentowanej zwolnieniem lekarskim to wynagrodzenie chorobowe. Wypłacane jest przez pracodawcę z jego własnego budżetu.
Najczęściej dotyczy choroby, rekonwalescencji po wypadku, wykonywania badań lekarskich czy zagrożonej ciąży. Związane jest z umową o pracę i trwa przez okres pierwszych 33 dni choroby. W przypadku osób po 50. roku życia, przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy.
Różnica pomiędzy wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym wynika z czasu trwania L4. Wynagrodzenie przysługuje przez pierwsze 33 dni choroby lub 14 dni, w przypadku osób po 50 roku życia.
Zasiłek chorobowy wypłacany jest, kiedy pracownik po tym okresie w dalszym ciągu pozostaje na L4. W takiej sytuacji zmienia się również podmiot, który wypłaca pracownikowi pieniądze. Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez ZUS ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że obowiązuje to jedynie w przypadku przedsiębiorstw, w których zatrudnia się mniej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Większe firmy są zobowiązane do płacenia zasiłku chorobowego.
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe dopiero po upływie okresu wyczekiwania, który w przypadku umowy o pracę wynosi 30 dni. Po tym czasie osoba na zwolnieniu lekarskim może ubiegać się o pieniądze.
W niektórych sytuacjach możliwe jest jednak uzyskanie prawa do wynagrodzenia już pierwszego dnia zatrudnienia. Możliwe jest to w przypadku:
- absolwentów szkoły i szkoły wyższej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia szkoły,
- osób, które stały się niezdolne do pracy w wyniku wypadku w pracy lub w drodze do pracy,
- osób, posiadających wcześniej co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłów lub senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy wynoszą 80 proc. podstawowej pensji. Musimy jednak pamiętać, aby odpowiednio wcześnie poinformować o tym pracodawcę. Jeśli nie zrobimy tego w ciągu 7 dni od otrzymania L4, wynagrodzenie może zostać zmniejszone o 25 proc.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Prawo do zachowania 100 proc. wynagrodzenia przysługuje pracownikom:
- po wypadku w drodze do lub z pracy,
- chorującym w czasie ciąży,
- którzy poddali się badaniom lekarskim przewidzianym dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz, którzy poddają się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które wypłacane było danej osobie przez okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z powodu choroby.
Pierwszym krokiem do obliczenia wysokości naszej pensji na zwolnieniu lekarskim powinno być odjęcie od niego składki na ubezpieczenie społeczne - wynoszą one 13,71 proc. pełnej kwoty. Otrzymany wynik dzielimy przez 30 dni, niezależnie od liczby dni, która występuje w danym miesiącu. Następnie wynik należy pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych naszego zwolnienia lekarskiego. W ten sposób otrzymamy kwotę, którą otrzymamy za okres L4.
W przypadku osób, które przeszły na zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu zatrudnienia, podstawa średniego wynagrodzenia obliczana jest na podstawie pensji, którą pracownik otrzymałby za przepracowanie całego miesiąca.
Po upływie 33 dni (lub 14 dni w przypadku osób po 50. roku życia), zamiast wynagrodzenia chorobowego, otrzymujemy zasiłek chorobowy. Wypłacany jest on maksymalnie przez 182 dni. Możliwe jest jednak otrzymywanie go przez 270 dni. Dłuższy wariant dotyczy kobiet w ciąży oraz osób chorujących na gruźlicę.