Reklama

Pierwsza komunia w czerwcu będzie 1500 zł droższa niż w maju

Pandemiczna pierwsza komunia w maju będzie kosztować około 1900 zł dla dziewczynki i 1650 zł dla chłopca. W wersji czerwcowej, z limitem 50 osób i przyjęciem w restauracji jest to 1500 zł więcej. Absolutne minimum na organizację komunii to 1000 zł - przekonują eksperci.

Reklama

Właśnie rozpoczyna się sezon na pierwsze komunie. Zgodnie z nowymi zaleceniami rządu, pierwsza komunia może się odbyć do 29 maja z zachowaniem reżimu sanitarnego (od 15 maja komunia do 25 osób będzie możliwa na świeżym powietrzu) lub po tej dacie z ograniczeniem do 50 osób. Może także zostać przełożona z nadzieją, że we wrześniu odbędzie się już normalnie i bez żadnych ograniczeń.

Reklama

Wybór terminu ma zasadnicze znaczenia dla kosztów jej organizacji. Przeciętny koszt standardowej pierwszej komunii to około 3400 zł dla dziewczynki i 3150 zł dla chłopca. 250 zł więcej w przypadku dziewczynek to koszt fryzjera oraz dodatkowych akcesoriów - tłumaczy Paweł Majtkowski z eToro.

Zorganizowanie w maju "pandemicznej" pierwszej komunii pozwala na ograniczenie wydatków o około 1500 zł. W oszacowanym koszcie zawarto organizację przyjęcia na 15 osób w restauracji - co wyceniliśmy na około 2500 zł. Można to jednak znacznie zredukować, organizując przyjęcie w domu - jego koszt oceniamy na około 1000 zł.

Aby być w zgodzie z pandemicznymi regułami, nie możemy zorganizować w domu jednego przyjęcia na 15 osób (chyba że większość zaproszonych gości mieszka pod jednym dachem), możemy je jednak rozbić na dwie imprezy, w ten sposób pozostając w zgodzie z limitem 5 zaproszonych dodatkowo osób.

Inne koszty nie zależą już od terminu pierwszej komunii. Najważniejszy z nich to ubiór dziecka, za który trzeba zapłacić od 350 do nawet 1500 zł. W tej cenie mieści się alba, która jest najpopularniejszym strojem komunijnym. Do tego dochodzą dewocjonalia takie jak książeczka do nabożeństwa, różaniec, medalik oraz świeca. Cześć z tych przedmiotów dziecko może już posiadać, bo otrzymało je z okazji chrztu, to pomaga oszczędzić do 200 zł. Poza tym rodzice ponoszą też koszty udekorowania kościoła oraz koszty utrwalenie uroczystości na filmie lub zdjęciach wnoszące przeciętnie 200-300 zł.

- Absolutne minimum, poniżej którego ciężko zorganizować pierwszą komunię to 1075 zł dla dziewczynki i 1000 zł dla chłopca. W tej cenie zawarliśmy skromne przyjęcie komunijne w domu - podsumowuje Paweł Majtkowski.

Od lat komunie na wsi i w mieście coraz bardziej się do siebie upodabniają. Pandemia jeszcze przyspieszyła ten proces. Kilka lat temu obserwowaliśmy, że na wsi przyjęcia komunijne częściej odbywały się w domach, za to w miastach komunie miały skromniejszą oprawę, częściej też wybierano alby jako element stroju. Te dwa efekty się znosiły, powodując, że całościowy koszt komunii był podobny. Teraz komunie na wsi, coraz bardziej przypominają te miejskie. Głównie za sprawą coraz bogatszej oferty restauracji i domów weselnych.

W kosztach nie zostały ujęte prezenty, które także stanowią ważny element pierwszej komunii. Jak co rok, bez względu na pandemię, największą popularnością cieszą się smartfony, rowery, zegarki czy elektryczne hulajnogi. Kosz takiego prezentu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

***

Dowiedz się więcej na temat: pierwsza komunia | pandemia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »