Płatność kartą za granicą. Jak to robić, żeby uniknąć wysokiej prowizji?
Jak płacić kartą za granicą, żeby uniknąć wysokiej prowizji? To pytanie pojawiaj się w głowie każdego, kto przygotowuje się na wakacyjny wyjazd za granicę. W końcu jest to bezpieczniejsza forma niż wymiana gotówki w kantorze. Mimo wszystko korzystanie z karty poza Polską może nas kosztować dużo więcej. Ile możemy stracić oraz jak uniknąć wysokiej prowizji robiąc zakupy poza granicami kraju.
Coraz więcej osób w ostatnich miesiącach korzysta z płatności bezgotówkowych. Jest to szybka i bezpieczniejsza forma płatności niż korzystanie z gotówki. W kraju robiąc zakupy, nie czujemy większych problemów z tytułu płatności kartą. Inaczej wygląda sytuacja, w której robimy zakupy za granicą. Wyjaśniamy, jak płacić kartą za granicą, żeby uniknąć wysokiej prowizji.
Poza Polską możemy płacić za zakupy:
- kartą debetową (złotową),
- kartą kredytową,
- kartą walutową
- kartą wielowalutową.
Najczęściej turyści poza krajem wykorzystują właśnie kartę złotową oraz kartę kredytową. Jest to zły wybór. Dlaczego? Bo wiąże się to z przewalutowaniem oraz prowizją banku. Dodatkowo wypłacając pieniądze w bankomacie kartą złotową, prowizja naliczona będzie nie tylko przez nasz bank. Dodatkowe opłaty najpewniej naliczy również właściciel bankomatu.
Opłacanie zakupów kartą debetową za granicą jest dobre wyłącznie przy jednorazowych transakcjach. Dłuższy pobyt może doprowadzić do bardzo wysokich opłat prowizyjnych.
Karta kredytowa będzie jeszcze gorszym rozwiązaniem. Wszystko z faktu, że płatności w obcej walucie nie są objęte okresem bezodsetkowym. Zapożyczone środki trzeba będzie spłacić z wysokim oprocentowaniem (obecnie wynoszącym około 15%).
Jeśli szukamy lepszego rozwiązania, warto skorzystać z karty walutowej lub wielowalutowej.
Karta walutowa niweluje kwestię przewalutowania złotówek na walutę obcą. W tej kwestii istnieją dwie drogi wyboru. Jeśli pobyt obejmuje jeden kraj, wystarczy nam karta walutowa. Określamy przy jej zakładaniu walutę, z jakiej będziemy korzystać i wpłacamy na nią konkretną kwotę. Jeśli natomiast nasza wycieczka dotyczy kilku krajów, które mają inną walutę, najlepiej sprawdzi się karta wielowalutowa.