Podwyżka stóp procentowych. Kredyty znów zdrożeją

To już dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej. Kolejne podwyżki stóp procentowych i oczekiwane kolejne przekładają się na wzrost kosztów pieniądza na rynku, co wyraża się we wzroście stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, na których oparte jest oprocentowanie kredytów hipotecznych (ale także WIBOR 1M - umowy leasingowe).

Dlatego spłacający raty kredytów hipotecznych co trzy albo sześć miesięcy, przy każdej aktualizacji harmonogramu kredytowego, dostają informację o wyższych ratach. Tak będzie zapewne w kolejnych miesiącach.

I tak, jeszcze przed wynikiem środowego posiedzenia RPP - przy głównej stopie NBP na poziomie 5,25 proc. - WIBOR 3M wynosił już 6,72 proc., a WIBOR 6M - 6,97 proc. Oprócz stawek WIBOR na ostateczną wysokość oprocentowania kredytu składa się jeszcze marża banku.

RPP podnosi ponownie stopy. O ile wzrośnie rata kredytu?

Środowa decyzja RPP o dziewiątej z rzędu podwyżce stóp procentowych oznacza dalszy wzrost rat spłacanych już kredytów.

Reklama

Jak przypomina Jarosław Sadowski z Expandera, w przypadku kredytu udzielonego na początku października 2021 r. na kwotę 300 tys. zł na 25 lat, decyzja RPP z czerwca podwyższy ratę o ok. 150 zł.

W porównaniu z początkiem października, czyli w wyniku dziewięciu podwyżek stóp procentowych, rata takiego kredytu wzrośnie o 1 169 zł (z 1 440 zł do 2 609 zł).

- Trzeba jednak dodać, że wzrost raty może się pojawić dopiero za kilka miesięcy ponieważ banki zwykle aktualizują oprocentowanie kredytów raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy. Ponadto w przypadku "starych" kredytów, dla których okres pozostały do spłaty jest już stosunkowo krótki, wzrost raty może być zdecydowanie mniejszy. Najmocniej wzrosną z kolei raty tych kredytów, gdzie okres pozostały do spłaty jest jeszcze bardzo długi i gdzie kwota zadłużenia jest wysoka - podkreśla Sadowski.

- Niestety wiele wskazuje na to, że to nie koniec i stopy procentowe dalej będą rosły. Notowania kontraktów terminowych sugerują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy WIBOR 3M może wzrosnąć do ok. 8 proc. W takim przypadku rata wspomnianego kredytu wyniosłaby 2 930 zł - dodaje.

Podwyżki stóp procentowych wpłyną na zdolność kredytową Polaków

Ekspert podkreśla, że podwyżka stóp procentowych oznacza również problemy dla osób, które dopiero planują zakup nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego. Po raz kolejny pogorszy się bowiem ich dostępność, którą ogranicza nie tylko wysokie oprocentowanie, ale również działającą od kwietnia rekomendacją KNF dotycząca sposobu wyliczania zdolności kredytowej.

- Ktoś, kto na początku październiku 2021 r. mógł liczyć na 400 000 zł kredytu przy okresie spłaty 25 lat, po czerwcowej podwyżce stóp będzie mógł liczyć na ok. 211 tys. zł - wskazuje Sadowski.

- Ponieważ dostępna kwota kredytu spadła niemal o połowę, to i w podobnym stopniu spadła powierzchni mieszkania jaką można kupić. Jeśli ktoś jeszcze na początku października mógł kupić np. 60 m2, to przy takiej samej cenie m2, dostępna powierzchnia mieszkania spadnie do 32 m2 - dodaje.

Jak wskazuje ekspert Expandera, podwyżka stóp procentowych jest natomiast dobrą informacją dla osób posiadających oszczędności.

- Do 6 proc. wzrośnie bowiem oprocentowanie rocznych obligacji skarbowych, a nowych 2-letnich do 6,25 proc. Jest też szansa na wyższe oprocentowanie lokat bankowych. Tu zaczęły się już pojawiać oferty nawet na 7 proc.. Trzymiesięczną lokatę z taką stawką zaoferował właśnie BOŚ - wskazuje Sadowski.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »