Podwyżki opłat w bankach to już fakt. Jakie i od kiedy zapłacimy więcej?

Credit Agricole, Pekao, mBank, PKO BP i inne znane banki kolejno zapowiadają wzrosty opłat, które dotkną większość ich klientów. Czy podwyżki dotkną również i ciebie? Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Sektor bankowy nie omijają problemy związane z prowadzeniem działalności. Jak zauważają prezesi tych instytucji, banki w Polsce mają bardzo duże obciążenia podatkowe i muszą spełniać o wiele wyższe wymogi kapitałowe niż podobne instytucje w pozostałych krajach. Tym motywują podwyżki opłat dla klientów biznesowych i indywidualnych, które aktualnie są wprowadzane niemal we wszystkich najpopularniejszych bankach.

Wielu klientów ma jednak wątpliwości co do zasadności tego tłumaczenia. Zdaniem tych osób, bankowość głównie opiera się obecnie na działaniach elektronicznych, więc wszelkie opłaty za prowadzenie konta czy transakcje powinny maleć, a nie wzrastać.

Reklama

Chociaż podwyżki te rzadko kiedy przewyższają kilka złotych, w skali roku mogą już wygenerować podwyżkę rzędu kilkudziesięciu złotych.

Podwyżki opłat w Credit Agricole

Bank Credit Agricole postanowił wprowadzić zmianę w opłatach za swój flagowy produkt, czyli Konto dla Ciebie. Wzrasta o 1 zł miesięczna opłata za korzystanie z rachunku i karty. Od września 2023 roku będą one kosztować po 10 złotych.

Obu opłat można uniknąć spełniając pewne warunki, ale bank również je zaostrza. Rachunek musi być zasilony kwotą co najmniej 1500 złotych (do tej pory było to 1000 złotych), a liczba transakcji kartą została zwiększona z 1 do 5.

Wzrasta opłata za wypłacanie gotówki z bankomatów obcych instytucji - jest to jednorazowa opłata w wysokości 9 złotych (do tej pory 7). Opłata cashback (wypłata gotówki z kasy w sklepie) wzrasta z 2 na 3 złote.

Przelewy elektroniczne SORBNET będą kosztować 50 złotych (do tej pory kosztowały 30).

Podwyżki opłat w Pekao

W Banku Pekao podwyżki dotyczą opłat za prowadzenie Konta Przekorzystnego Biznes. Od 1 lipca koszt korzystania z konta wzrasta do 12 złotych z 9. Zlecenie przelewu w placówce banku będzie kosztować 17 złotych (do tej pory 15), a przelewu ekspresowego 25 złotych (w czerwcu 20).

Podwyżki opłat w mBank

Podwyżki dosięgną również klientów mBank. Od 19 sierpnia wzrosną opłaty za wypłatę z bankomatów oraz korzystanie z kart.

Największą grupę osób obejmie zapewne podwyżka opłaty za wypłacenie z bankomatu kwoty mniejszej niż 100 złotych: wzrasta ona z 1,3 zł do 2,5 zł. Można tego kosztu uniknąć korzystając z Blika lub wypłacając wyższą kwotę.

Wzrasta opłata za abonament, dzięki któremu można wypłacać gotówkę bez dodatkowych opłat dowolną liczbę razy: z 5 na 7 złotych.

Korzystanie z karty debetowej do rachunku eKonto Standard będzie kosztować 7 złotych (podwyżka z 5 zł). Aby uniknąć tej opłaty trzeba będzie wykonać transakcji bezgotówkowych na łączną sumę min. 350 zł miesięcznie (obecnie wystarczy 5 transakcji na dowolną kwotę).

Wzrastają również opłaty za prowadzenie rachunku Multi Comfort - do 7,5 zł z 5 zł. Z kolei konto Multi Active będzie kosztować 15 złotych (obecnie jest to 9,5 zł).

Podwyżki opłat w PKO BP

W czerwcu wzrosły opłaty dla klientów PKO BP.  Prowadzenie każdego konta będzie kosztowało 10 złotych. Opłaty tej można uniknąć wykonując co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych miesięcznie.

Należy jednak uważać na wypłatę gotówki z bankomatu: taka operacja będzie kosztowała 10 złotych. Sposobem na jej uniknięcie jest korzystanie z systemu Blik.

Dużą ostrożność powinni wykazywać użytkownicy kart kredytowych. Opłaty wynoszą od 10 do 50 złotych, jeśli nie wykona się odpowiedniej liczby operacji: koniecznie należy zapoznać się ze zmianami w regulaminie online lub w najbliższej placówce.

Podwyżki opłat w ING Banku Śląskim

Od 29 sierpnia wzrastają opłaty dla klientów ING Banku Śląskiego. Zmiany dotykają zarówno klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców oraz maklerów. Dla biur maklerskich podwyżki wchodzą w życie już od 1 sierpnia.

Dla klientów indywidualnych zmiany mają głównie dotyczyć wypłat gotówki w obcych bankomatach oraz opłat za kartę. Opłata wzrasta z 5 do 10 złotych. W przypadku opłat Blikiem - pierwsza pozostaje darmowa, każda kolejna będzie kosztować 5 zł (wzrost z 2,5 zł) - dotyczy to konta Direct i Mobi.

Wielu opłat można uniknąć dokonując odpowiednio dużej liczby transakcji opiewających łącznie na konkretną kwotę: np. dla konta Direct jest to 300 złotych.

W jakich bankach jeszcze są podwyżki?

Podwyżki dotkną także klientów BNP Paribas i Santander. Regularne zapoznawanie się ze zmianami w regulaminach może pomóc generowaniu nadmiernych kosztów w skali miesiąca. Banki zazwyczaj korzystają z aplikacji mobilnych, aby w wygodny i czytelny sposób informować swoich klientów o wprowadzanych zmianach w tabeli opłat.

KO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »