Podziel się urlopem

Już niedługo tradycyjne wyjazdy na urlop mogą odejść do lamusa. Na scenę wchodzi timesharing.

Już niedługo tradycyjne wyjazdy na urlop mogą odejść do lamusa. Na scenę wchodzi timesharing.

Brzmi to nieco obco ale pomysł jest wart bliższego przeanalizowania. Timesharing polega na korzystaniu z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego przez określoną liczbę dni w roku, najczęściej przez kilka kolejnych lat. Aby umowa typu timesharing mogła się tak nazywać musi spełnić dwa warunki - być zawarta co najmniej na 3 lata, a konsument musi mieć prawo do korzystania z wynajmowanego lokalu w każdym roku. Jednak droga do cieszenia się z wczasów bez stresów bywa długa.

Co w prospekcie i umowie piszczy Piękne słowa przedstawiciela biura nie powinny pozbawić klienta zdolności logicznego myślenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien dokładnie przeczytać prospekt oraz umowę.

Reklama

W prospekcie powinny znaleźć się informacje o:

- dokładnych danych przedsiębiorcy (nazwę firmy, jej adres, numer pod którym jest wpisana w odpowiednich rejestrach)

- położeniu i opisie budynku lub pomieszczenia mieszkalnego

- określeniu zasad korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego

- obliczeniu należności za nabycie prawa

- możliwości odstąpienia od umowy i zasadach na jakich to nastąpi

Ponadto dokument ten powinien być sporządzony co najmniej w języku polskim.

Umowa typu timesharing oprócz informacji zawartych w prospekcie powinna zawierać:

- imię, nazwisko i adres nabywcy

- określenie czasu na jaki zostaje podpisana umowa oraz czasu w każdym roku na jaki budynek lub pomieszczenie mieszkalne zostaje zajęte

- stwierdzenie, że wykonywanie nabytego prawa nie jest związane z kosztami, ciężarami ani zobowiązaniami innymi niż określone w umowie

- określenie miejsca i czasu podpisania umowy przez każdą ze stron

Umowa timesharingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności i sporządzona, podobnie jak prospekt, co najmniej w języku polskim.

Odstąpienie od umowy Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy nie podając przyczyny w ciągu 10 dni od jej zawarcia składając stosowne oświadczenie. Lecz jeśli umowa nie zawiera wszystkich wymaganych przez Ustawę o Timesharingu informacji okres ten zostaje wydłużony o czas od doręczenia dokumentu umowy do chwili dostarczenia na piśmie uzupełnienia zawierającego brakujące dane i informacje. Oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy należy złożyć w formie pisemnej i najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, na wskazany w umowie adres przedsiębiorcy (ksero pisma oraz dowód nadania należy zachować dla celów dowodowych). Całe 3 miesiące na odstąpienie od umowy ma się również wtedy gdy prospekt nie został dostarczony nabywcy przed dostarczeniem umowy lub umowa i prospekt nie zostały sporządzone we właściwym języku.

O czym jeszcze warto wiedzieć W chwili zawarcia umowy a także w ciągu 10 dni od jej podpisania nie należy wpłacać na rzecz przedsiębiorcy jakichkolwiek kwot (zaliczka, zadatek, zryczałtowane koszty zawarcia umowy, określona kwota na poczet odstępnego). Ponadto warto stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do biura - przed podjęciem ostatecznej decyzji i wpłaceniem pieniędzy warto sprawdzić, czy rzeczywiście dany ośrodek wakacyjny istnieje i czy firma oferująca ? udział czasowy? ma podpisane porozumienie z tym ośrodkiem.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorcy | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »