Reklama

Polacy kupili obligacje za prawie 4 mld zł

W maju sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3 mld 791 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W maju 2021 roku sprzedano obligacje:

- 3-miesięczne (OTS0821) - 1932,2 mln zł,

- 2-letnie (DOS0523) - 303,8 mln zł,

- 3-letnie (TOZ0524) - 10,4 mln zł,

- 4-letnie (COI0525) - 1309,4 mln zł,

- 10-letnie (EDO0531) - 212,0 mln zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Struktura sprzedaży

Największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1932,2 mln zł (51-proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (35 proc.), 2-letnie (8 proc.) i 10-letnie (6 proc.).

Reklama

Obligacje rodzinne

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500 proc. nabywcy przeznaczyli 23,1 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. 

Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

- Maj był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym nasi klienci kupili skarbowe obligacje oszczędnościowe za kwotę blisko 4 mld zł (3,8 mld zł). Dużym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się instrumenty 3-miesięczne o stałym oprocentowaniu. Ponadto inwestorzy chętnie nabywali obligacje 4- i 10-letnie, których oprocentowanie oparte jest o wskaźnik inflacji. Instrumenty indeksowane, zakupione łącznie za kwotę ponad 1,5 mld zł, stanowiły 40 proc. majowej sprzedaży. Inwestorzy indywidualni szukają bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności, dlatego też nasze obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Do końca maja Polacy zainwestowali w nie o 32 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rekordowego ubiegłego roku - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Dowiedz się więcej na temat: obligacje | Ministerstwo Finansów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »