Reklama

Polacy stronią od bankowych lokat

W samym tylko maju Polacy zaoszczędzili prawie trzy miliardy złotych – o tyle więcej deponowaliśmy w bankach. Rezygnujemy jednak z lokat i aby nie mrozić kapitału trzymamy oszczędności na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych. Powodem może być też nadzieja na znalezienie zyskownej alternatywy dla bankowej lokaty, której Polacy szukają dziś w wielu miejscach.

Ponad 860 miliardów złotych - tyle pieniędzy na depozytach złotowych i walutowych trzymali w maju Polacy w bankach. To o prawie trzy miliardy więcej niż w kwietniu i aż 71 miliardów więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Rezygnujemy z lokat

Wbrew pozorom nie jest jednak tak, że Polacy tylko grzecznie zanoszą do banków swoje nowe oszczędności. Dochodzi tu bowiem do potężnych przetasowań. I tak na przykład od samego początku epidemii Polacy tłumnie ruszyli do bankomatów. W efekcie przez dwa miesiące wypłacili z banków ponad 50 miliardów złotych - lekko licząc trzy razy więcej niż wypłaciliby w tym czasie w normalnych okolicznościach.

Reklama

Tym bardziej zaskakuje więc, że pomimo tak potężnego odpływu gotówki z banków, rośnie saldo rachunków Polaków. To znaczy, że mimo wszystko na konta trafiło jeszcze więcej pieniędzy niż z nich wycofaliśmy. Podczas gdy w lutym 2020 roku na bankowych depozytach Polacy trzymali 837 miliardów złotych, to teraz jest to wcześniej wspomniana kwota 860 miliardów.

To nie koniec rewolucji na bankowych depozytach Polaków. Od początku epidemii widać bowiem szybki spadek kwot trzymanych na lokatach. Ich kosztem rosie za to saldo rachunków (zwykłych jak i oszczędnościowych). To sugeruje w sumie kilka rzeczy. Po pierwsze więcej oszczędzamy tworząc poduszki finansowe. Do tego nie chcemy mrozić kapitału na słabo oprocentowanych lokatach i wolimy je mieć łatwiej dostępne (na rachunku).

Szukamy alternatywy dla kapitału

Choć napływ kapitału do banków był w maju wciąż spory, to ewidentnie spowolnił względem sytuacji z kwietnia. Może to sugerować, że nagła zmiana naszych zachowań wywołana przez atak wirusa okaże się krótkotrwała lub przynajmniej złagodnieje. I choć wciąż skłonność do oszczędzania była w maju spora, to bez wątpienia po odmrożeniu gospodarki Polacy znowu ruszyli na zakupy, co widać chociażby po odczytach sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że GUS zaraportował, że w maju sprzedaż detaliczna wzrosła względem kwietnia o 14,9%, choć wciąż w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem była niższa o 7,7%.

Bardzo prawdopodobne jest ponadto, że gwałtowny spadek oprocentowania lokat powoduje, że osoby posiadające większy kapitał, szukają alternatywy dla swoich pieniędzy - rozwiązania bardziej intratnego, które pozwoli np. uchronić kapitał przed utratą siły nabywczej.

Zysków szukamy wszędzie

Na przykład w przypadku funduszy inwestycyjnych po gwałtownym odpływie środków (23 mld zł w marcu i kwietniu) w maju znowu mamy do czynienia z napływem pieniędzy do tych instytucji w kwocie 1,6 mld złotych. Co ciekawe nie było konkretnego kierunku tych dopływów. W efekcie pieniądze powędrowały zarówno do funduszy akcyjnych, dłużnych, mieszanych i surowcowych. Najnowszy raport NBP może być jednak dla części inwestorów sugestią, że przy wyborze funduszu warto zwracać uwagę nie tylko na historyczne wyniki czy wysokość opłat, ale też płynność danego rozwiązania. Bank centralny zwrócił bowiem uwagę na niskie bufory płynnościowe TFI. Co więcej, NBP rekomenduje zachowanie wypracowanych zysków z lat ubiegłych, aby umocnić pozycję kapitałową tych instytucji.

Pomimo ostatniego cięcia oprocentowania, w czerwcu znowu więcej chętnych zgłosiło się też po detaliczne obligacje skarbowe. Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że póki co chętnych na te papiery jest w czerwcu o 1/3 więcej niż w maju. Pomimo tego, że większość obligacji detalicznych nie ochroni oszczędności przez inflacją, to ich sprzedaż w czerwcu znowu może przekroczyć miliard złotych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wstępne informacje potwierdzają też znowu rosnący popyt na mieszkania uznawane przez wiele osób za bezpieczną  przystań dla kapitału. Inwestorzy widzą w nich nie tylko potencjał do generowania zysów z wynajmu. Nieruchomości mają bowiem też udowodnioną skłonność do wzrostu wartości przekraczającego inflację. Warunkiem do tego, aby mieszkanie kupione w celach inwestycyjnych pozwoliło realnie zarobić jest co najmniej kilkuletni horyzont inwestycyjny - tak sugerują przynajmniej historyczne dane. I choć ryzyko inwestowania w nieruchomości jest wyższe niż w przypadku zakładania lokat bankowych, to i potencjał do generowania zysków jest co najmniej kilkukrotnie jeśli nie kilkunastokrotnie wyższy niż to czym kuszą dziś banki na przeciętnej lokacie.

Bartosz Turek, analityk HRE Investments

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »