Polisa na miarę miasta i gminy
Władze lokalne mogą ubezpieczyć całe mienie komunalne i wszystkie sfery swej działalności. Ubezpieczyciele zapewniają ochronę samorządowych budynków, przedsiębiorstw, szkół, hal sportowych. Gminy powinny wybierać ubezpieczenia na miarę swych potrzeb i zasobności.
Wraz z wprowadzeniem reformy administracyjnej znacznie wzrosły kompetencje samorządu terytorialnego. Równocześnie władze lokalne ponoszą większą odpowiedzialność za sprawne i bezpieczne działanie wszelkich instytucji i urządzeń komunalnych, które często używają sprzętu o znacznej wartości. Te sprawność i bezpieczeństwo zapewniają m.in. ubezpieczenia.
Ochrona: czego i przed czym
Miasta i gminy oraz powstałe po reformie powiaty i bardziej niż dotychczas samodzielne województwa potrzebują ubezpieczeń od ognia, innych klęsk żywiołowych i chuligańskiej dewastacji samorządowych budynków mieszkalnych, a dodatkowo od włamania do budynków i kradzieży sprzętu biurowego, w tym komputerów. Polisę od zniszczenia lub uszkodzenia maszyn można wykupić dla przedsiębiorstw komunalnych. Do ubezpieczeniowej ochrony inwestycji komunalnych służy specjalna polisa budowlano - montażowa, a komunalne przedsiębiorstwo realizujące budowę można ubezpieczyć od utraty zysku. Szczególnie ważne są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samorządu jako właściciela i zarządcy budynków, dróg, a nawet chodników. Dzięki nim towarzystwo ubezpieczeniowe w imieniu lokalnych władz płaci np. za uszkodzenia samochodów spowodowane dziurami w jezdni lub za złamania i inne obrażenia, których doznali ludzie wskutek nierówności, dziur czy śliskości chodników. Tę podstawową ochronę w razie potrzeby można uzupełnić m.in. ubezpieczeniami następstw nieszczęśliwych wypadków dla uczniów i pracowników przedsiębiorstw samorządowych, czy OC osób zarządzających nimi.
Oferta rynku
Kompleksowe ubezpieczenia dla samorządu terytorialnego oferują towarzystwa Warta i Cigna STU. Program ubezpieczeniowy Warty obejmuje ochronę miejskich lub gminnych budynków mieszkalnych w razie zniszczenia lub uszkodzenia przez ogień, wybuch, np. gazu, uderzenie pioruna, uderzenie samochodu, dewastacji przez chuliganów, w zakresie OC zarządcy oraz w związku z zarządzaniem budynkami i od utraty przewidywanego zysku z powodu zniszczenia budynków. W Warcie można ubezpieczyć przedsiębiorstwa komunalne: wodociągowo - kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, zarządzające drogami i mostami, komunikacyjne i wysypiska śmieci - ich maszyny, urządzenia, całe ciągi technologiczne od zniszczenia lub uszkodzenia wskutek pożaru lub innej klęski żywiołowej. Pakiet zawiera też ubezpieczenia dla komunalnych przedsiębiorstw budowlanych - zarówno OC i utraty zysku firmy, jak i ubezpieczenie budowanego obiektu, wszystkich uczestników procesu inwestycji, maszyn, urządzeń, materiałów i transportu. W programie Warty i jest również ochrona ubezpieczeniowa mienia, OC i pojazdów (OC i autocasco), samorządowych przychodni i szpitali, szkół, przedszkoli i żłobków, domów kultury, bibliotek, klubów, basenów i hal sportowych oraz ubezpieczenia NNW i na życie pracowników wszelkich instytucji i przedsiębiorstw samorządowych.
Podobny jest komunalny pakiet ubezpieczeniowy Cigny STU "Gmina", przeznaczony dla samorządów na wszystkich poziomach. Ubezpieczane jest komunalne mienie od ognia i innych klęsk żywiołowych, od kradzieży z włamaniem i rabunku, sprzęt elektroniczny od uszkodzeń z wielu przyczyn (tzw. wszystkie ryzyka), odpowiedzialności cywilnej władz lokalnych za decyzje niezgodne z prawem oraz niewywiązywanie lub niewłaściwe wywiązywanie się z umów cywilnoprawnych (OC kontraktowa). Cigna STU zapewnia też ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone przez komunalne mienie i OC dróg publicznych. Ten zakres ochrony może zostać rozszerzony m.in. o: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla pracowników komunalnych, ubezpieczenie kredytu, wykupu emitowanych przez gminę papierów wartościowych i ubezpieczenia budowanego obiektu. Ubezpieczenie w Cignie STU ośrodka kultury, sportu i rekreacji w gminie z 20 tys. mieszkańców, od ognia i innych klęsk żywiołowych, kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, znajdujących się w nim komputerów i kas fiskalnych oraz OC ogólnej, OC organizatora imprez masowych i kontraktowej kosztuje obecnie 9.963 zł na rok.
Co ubezpieczyć
Lokalne władze powinny wybierać ofertę ubezpieczenia komunalnego odpowiednio do potrzeb i możliwości finansowych swego miasta, gminy, powiatu. Wszystkie gminy i miasta powinny jednak ubezpieczyć swoje budynki mieszkalne od pożaru i wichury, a leżące nad rzekami - także od powodzi. Bogatsze gminy mogą sobie pozwolić na różnorodne ubezpieczenia OC, a nawet polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków, i na życie dla pracowników przedsiębiorstw komunalnych, szkół, domów kultury i innych instytucji.