Politycy chcą więcej świąt w Polsce. Czy będą wolne od pracy?
Do Sejmu trafił projekt uchwały, która wprowadziłaby nowe święto. Chodzi o propozycję posłów KO o uczczeniu pamięci ofiar zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi, jakiej dokonano w czasie II wojny światowej - informuje "Rzeczpospolita". To zresztą niejedyna propozycja o poszerzeniu listy dni świątecznych, którą zajmą się parlamentarzyści.
Jak informuje gazeta, w czasie obecnej kadencji Sejmu do obrad parlamentarzystów trafiły trzy propozycje uchwalenia nowych świąt obchodzonych w naszym kraju. Jedna z nich, przygotowana przez posłów KO, dotyczy wprowadzenia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.
Chodzi o nawiązanie do tragedii, która rozpoczęła się 22 września 1939 r. Wtedy zostało zamordowanych 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. Natomiast na przestrzeni 1939 a 1941 r. bilans ofiar wzrósł do prawie 1700. Egzekucji dokonywano w Lesie Szpęgowskim, położonego na północny wschód od Stargardu Gdańskiego.
Jak wskazali w uzasadnieniu do projektu uchwały jej autorzy, zagłada osób psychicznie chorych "zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy" na terenach okupowanej Polski. Natomiast ustanowienie takiego dnia świętem dałoby szansę na nagłośnienie historii poszkodowanych, a także mogłoby oznaczać wpisanie tego dnia do kalendarzy Amnesty International oraz ONZ.
Przyjęcie przez parlament odpowiedniej uchwały oznaczałoby, że do długiej listy świąt państwowych, narodowych oraz innych świąt dołączyłoby kolejne, którego obchody nie wiązałby się z ustanowieniem dnia wolnego od pracy. Takich okazji, które dają wytchnienie pracującym i uczącym się w polski kalendarzu jest jak na razie 13.
Propozycja polityków KO nie jest też jedyną. Pomysł na kolejne święto zgłosili także posłowie Lewicy, którzy złożyli projekt ustawy o wprowadzeniu Dnia Prezydenta Gabriela Narutowicza. Ten miałby być obchodzony 16 grudnia, czyli w rocznicę zamordowania pierwszej głowy państwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Trzecia z opisywanych propozycji została zgłoszona przez Solidarną Polskę. Posłowie ugrupowania chcieliby uchwalenia Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, który miałby przypadać 27 listopada.
Jak przypomina gazeta, poprzedni rząd w czasie swoich dwóch kadencji uchwalił 7 nowych świąt do polskiego kalendarza. Żadne nie wiązało się z dniem wolnym, a miało wymiar symboliczny, jak m.in. Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej wypadający 3 marca.