Reklama

Polki nie są rozrzutne

Badanie przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison dla Aviva Investors TFI* łamie stereotyp Polki jako kobiety rozrzutnej. Jakie więc są zachowania i postawy kobiet wobec finansów?

Finansowy portret Polki

Często słychać opinie - zwłaszcza powtarzane przez mężczyzn - że kobiety nierozsądnie dysponują swoimi finansami, wydają pieniądze na ubrania, kosmetyki oraz wizyty u kosmetyczki czy fryzjera. Okazuje się, że to tylko stereotyp. Jak wynika z badania obejmującego kobiety w wieku od 25 lat, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym na poziomie min. 1500 zł, Polki dbają o własne fundusze i wcale nie są rozrzutne. Aż 68 proc. kobiet posiada oszczędności, a 43 proc. pań nie ma żadnych długów. Ponad połowa stara się odkładać pieniądze regularnie.

Reklama

Wyniki badania pokazują, że kobiety starają się wydawać pieniądze z głową. Większość ankietowanych deklaruje, że posiada oszczędności, choć często są one niewielkie. Traktują je jako swoiste ubezpieczenie "na czarną godzinę", a więc na wypadek poważnej choroby czy nieszczęścia. Liczna grupa chce po prostu dysponować oszczędnościami, by mieć poczucie bezpieczeństwa, niezależności i wolności. Inne do oszczędzania motywuje konkretny cel - mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Ponad połowa badanych Polek (55 proc.) oszczędza regularnie. Na konkretny cel najczęściej oszczędzają kobiety najmłodsze (25-34 lata) oraz Polki po 55. roku życia.

Kwota oszczędności, jaką zazwyczaj dysponują Polki, to 1-10 tys. zł. Pieniądze najczęściej trzymają na rachunkach oszczędnościowych w banku. Dalej w kolejności znajdują się: lokaty oraz konta ROR. Coraz większą popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne. Badania Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI wskazują, że im wyższe wykształcenie, tym większa otwartość na produkty finansowe i korzystanie z różnych form inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę na dużą popularność rachunków oszczędnościowych - oznacza to, że klientki cenią sobie płynne dysponowanie pieniędzmi bez utraty odsetek. Do kobiet dociera też świadomość rekordowo niskich stóp procentowych. W tej sytuacji nic dziwnego, że prawie 40 proc. ankietowanych skorzystałaby z bezpiecznej możliwości zarabiania o kilka punktów procentowych więcej niż w banku, gdyby taka oferta pojawiła się na rynku - dodaje Marek Przybylski.

Polki twardo stąpają po ziemi

W sprawie finansów Polki są bardzo rozsądne i twardo stąpają po ziemi. Dobrze zarządzają budżetem domowym, wierzą, że trzeba mieć zawsze odłożone pieniądze niezależnie od dochodów i większość ma jakieś odłożone pieniądze na czarną godzinę (53 proc.). Także ich marzenia wokół finansów są bardzo realistyczne - najczęściej oszczędzają na cele związane z bliskimi: remont mieszkania, wspólne podróże, wyposażenie domu - mówi prof. Dominika Maison, założycielka Domu Badawczego Maison, który zrealizował badanie na zlecenie Aviva Investors TFI.

* Badanie Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI zrealizowano w dniach 15-24.01.2015 metodą wywiadów on-line na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna (CAWI) na ogólnopolskiej grupie 1032 kobiet w wieku 25 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na wiek i miejsce zamieszkania, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym wynoszącym min. 1500 zł.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »