Reklama

Ponad 40 procent Polaków nie oszczędza pieniędzy

Z oszczędzaniem najlepiej radzi sobie pokolenie Y, czyli osoby w wieku 21-35 lat. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia odkładają pieniądze najmniej regularnie. 43 proc. Polaków w ogóle nie ma oszczędności. Jeśli ty też należysz do tej grupy, może pora to zmienić?

- W Polsce brakuje edukacji finansowej prowadzonej od najmłodszych lat, dlatego wielu z nas nie potrafi wyrobić w sobie nawyku oszczędzania - zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Reklama

Gotówka zgromadzona na czarną godzinę może jednak okazać się niezwykle przydatna w zwrotnym punkcie naszego życia. Jak nauczyć się ją odkładać?

Najpopularniejszym błędem jest natychmiastowa eliminacja wszystkich wydatków, które wydają nam się zbędne, w tym tych przeznaczonych na przyjemności. Jak długo jesteśmy w stanie tak wytrzymać? Tydzień, może dwa. Później powracamy do starych nawyków. Dużo skuteczniejsza jest metoda małych kroków, która zakłada ograniczanie wydatków, a nie całkowite wykreślanie ich z planów budżetowych.

Aby ją wdrożyć, na początek należy zrobić analizę finansową. Wypiszmy na kartce, ile zarabiamy, jakie sumy wydajemy i na co je przeznaczamy. Dzięki temu dowiemy się, które zakupy najbardziej obciążają naszą kieszeń - to pierwszy krok do sukcesu.

Gdy już poznamy swoje "wampiry finansowe", spróbujmy z nimi walczyć i np. zamiast chodzić na pięć rodzinnych seansów kinowych w miesiącu, ograniczmy się do czterech. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze koniecznie odkładajmy na konto, jeśli nie chcemy, by zginęły w morzu wydatków.

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | budżet domowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »