Reklama

Posiadaczy hipotek czekają podwyżki

Ostatnie miesiące są bardzo korzystne dla wszystkich osób, które spłacają raty złotówkowych kredytów hipotecznych. Stopy wpływające na oprocentowanie takich zobowiązań (WIBOR 3M/6M) od lipca ubiegłego roku utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Posiadacze hipotek muszą jednak pamiętać, że po okresie stabilizacji korzystnego oprocentowania przyjdzie czas na ratalne podwyżki - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Pierwszych zmian można się spodziewać w tym roku

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej już od kilku miesięcy sugerują, że w bieżącym roku nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych NBP. Taka zmiana powinna spowodować proporcjonalny wzrost notowań WIBOR-u 3M/6M.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsza korekta stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego zostanie przeprowadzona w ostatnim kwartale bieżącego roku. Wysokie prawdopodobieństwo tego scenariusza potwierdził PKO BP. Analitycy wspomnianego banku w swojej niedawnej prognozie przyjęli, że stopa referencyjna NBP w listopadzie i grudniu br. wzrośnie z 2,50 proc. do 3,00 proc. Według przewidywań PKO BP do końca 2015 roku podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego ma osiągnąć poziom 4,00 proc.

Reklama

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Wzrost WIBOR-u do 3,20 proc. będzie odczuwalny

Wiele osób, które spłacają złotówkowe kredyty hipoteczne, może odczuć nawet umiarkowaną podwyżkę WIBOR-u. Świadczą o tym wyniki zamieszczone w poniższej tabeli. Ich rozbieżność wynika z uwzględnienia dwóch wariantów kredytowania i różnego poziomu marży.

Po uwzględnieniu założeń dotyczących pierwszego przykładu (spłata 225 000 zł w 25 lat) okazuje się, że wzrost WIBOR-u 3M o 0,50 punktu procentowego (p.p.) zwiększy miesięczną ratę o 64,60 zł - 67,02 zł. W przypadku drugiego wariantu (280 000 zł/30 lat) analogiczna zmiana obciążeń ratalnych wynosi od 84,10 zł do 87,51 zł. Taki przyrost kosztów kredytowania może być problematyczny dla osób, które już teraz mają trudności ze zrównoważeniem domowego budżetu - podkreśla Andrzej Prajsnar.

Na uwagę zasługują również informacje, które w poniższym zestawieniu zostały wyróżnione przy pomocy podkreślenia. Wskazują one, że średni przyrost raty po każdej kolejnej podwyżce WIBOR-u o 0,10 punktu procentowego wynosi 13,33 zł (225 000 zł/25 lat) lub 17,40 zł (280 000 zł/30 lat). Dzięki wykorzystaniu kalkulatora ratalnego każdy kredytobiorca może samodzielnie sprawdzić, czy w przypadku jego hipoteki wzrost stopy referencyjnej wywoła podobną zmianę raty.

Andrzej Prajsnar

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »