Poszukiwany z nożem do pracy
Tester instalacji sanitarnych, łapacz kur, montażysta dzwonków, złota rączka -fileciarz ryb białych - to tylko niektóre ze specjalizacji, w których poszukiwani są pracownicy.
Nie znajdziemy ich w oficjalnej klasyfikacji zawodów i specjalności, która po ostatniej aktualizacji, dokonanej w 2007 roku zawiera już 1770 pozycji. Poszukiwani są także stajenni, operatorzy wiertarek horyzontalnych oraz osoby, które wezmą udział w próbie bicia rekordu w układaniu domino. Takie oferty można od czasu do czasu znaleźć także w internetowych giełdach pracy, które dla większości Polaków stały się już głównym miejscem poszukiwania nowego zajęcia.
"Tego typu oferty pracy stanowią margines wszystkich ofert w giełdach pracy, takich jak serwis infoPraca.pl, w którym obecnie można wybierać spośród ponad 31 tysięcy miejsc pracy" - mówi Beata Szilf-Nitka, Country Manager serwisu infoPraca.Pl. "Inwencja niektórych pracodawców może zaskakiwać. Chcą bardzo precyzyjnie określić, jakimi umiejętnościami musi wykazywać się poszukiwany pracownik.
Stąd, zamiast określić w ofercie, że potrzebny jest rzeźnik, piszą, np., że poszukują pracownika do pracy z nożem, który potrafi ciąć schab, polędwiczkę, befsztyk. Tego typu określenie może sugerować, że przy braku rzeźników, do pracy zostanie przyjęty każdy, kto potrafi posługiwać się nożem. Kolejne przykłady to np. specjalista do wytyczania tras przewodów czy pracownik specjalizujący się w rozbiorze drabin. Bywa również, że specyficznie sformułowana oferta ma spełnić także funkcję reklamową, zwrócić uwagę osób poszukujących pracy" - dodaje Beata Szilf-Nitka.
Te rzadkie zawody
i specjalności zazwyczaj nie mieszczą się także w oficjalnych klasyfikacjach. Wnioski o dopisanie nowego zawodu do "Klasyfikacji zawodów i specjalności" mogą zgłaszać ministerstwa lub urzędy centralne, stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców czy też inne instytucje. Aktualizowanie klasyfikacji, w tym wprowadzanie do niej nowych zawodów/specjalności, odbywa się okresowo - średnio raz na dwa lata - w drodze rozporządzenia. To powoduje, że zanikające już dziś zawody, takie jak np. stajenny, czy też zupełnie nowe, takie jak np. tłumacz gier komputerowych, nie znajdują miejsca w oficjalnej klasyfikacji.
"Pracodawcy mogą zwracać się do nas z prośbą o pomoc we właściwym opisaniu oferty pracy, umieszczeniu jej w odpowiedniej kategorii branżowej lub zdefiniowaniu dodatkowych kryteriów dotyczących wymagań wobec przyszłego pracownika.
Zazwyczaj dobrze wiedzą, kogo poszukują, a dobrze skonstruowany system zgłaszania ofert pracy w naszym portalu znacznie ułatwia im pracę" - mówi Aneta Matysek, Sales Manager serwisu infoPraca.pl. "Prawo popytu i podaży jest zawsze silniejsze niż wszystkie próby klasyfikowania. Dlatego też nie powinno już nikogo dziwić, że jedna z firm poszukuje np. 20 wróżek do pracy zdalnej. Takie czasy. "