Prawo.pl: Tylko dwa miesiące na decyzję, gdzie mają trafić pieniądze z OFE

Uczestnicy OFE muszą w terminie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. zadecydować, czy pieniądze gromadzone na Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przekazane na ZUS czy na IKE. Zdaniem ekspertów dwa miesiące to zbyt krótki czas na tak ważne rozstrzygnięcie, szczególnie że wiele osób planuje wówczas urlopy.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 rządowego projektu ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), pieniądze zgromadzone w OFE mają z automatu trafiać na IKE. Przekazanie oszczędności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie wymagało złożenia w OFE specjalnej deklaracji.

Prawo.pl zapytało Kancelarię Premiera i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej o to, dlaczego deklaracje o przeniesieniu środków do ZUS mają być składane właśnie w terminie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. Otrzymało odpowiedź od MFiPR, że wszystkie terminy w rządowym projekcie ustawy zostały dostosowane do zaktualizowanego terminu wejścia w życie tej regulacji, czyli 1 czerwca 2020 roku.

Reklama

Osoby, które zdecydują się na IKE lub spóźnią się z wnioskami o przeniesienie środków z OFE do ZUS, muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty przekształceniowej.

- Projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE przewiduje zastosowanie tzw. opcji opt-out, zgodnie z którą, jeżeli członek OFE nie złoży deklaracji przeniesienia środków do ZUS, jego środki zostaną przekazane na rachunek IKE - mówi adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w kancelarii Czublun Trębicki. - To z kolei oznacza poniesienie przez obywateli kosztów tzw. opłaty przekształceniowej w wysokości wartości 15 proc. środków zgromadzonych na rachunku OFE - wyjaśnia.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OFE | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »