Program 500 plus. Tysiące wniosków złożonych w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu 500 plus. Do ZUS wpłynęło już prawie 400 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.

- Od lutego rodzice mogą wnioskować o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W ramach programu złożono do ZUS już ponad 392 tys. wniosków na ok. 633,7 tys. dzieci - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W komunikacie przekazanym w środę poinformowano, że od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu "Rodzina 500 plus".

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że od 1 stycznia Zakład przyjmuje wnioski o świadczenie "500 plus" na nowo narodzone dzieci. Przypomniał, że "chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja".

Reklama

Zaznaczył, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. - Jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r. - dodał rzecznik.

Zwrócił uwagę, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. - W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin - wyjaśnia Żebrowski.

Poinformował, że od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. "Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek" - powiedział rzecznik ZUS.

Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Pieniądze z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. Gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie SMS lub na e-maila.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: program 500 + | dzieci | zasiłki na dzieci | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »