Reklama

Proste zasady odpowiedzialnego pożyczania

Pożyczka może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń i nagłej potrzeby finansowego wsparcia. Jest też dobrym pomysłem dla tych, którzy chcą jak najszybciej zrealizować swoje cele. Trzeba jednak pamiętać, by decyzję o zaciągnięciu pożyczki podejmować w sposób przemyślany, ponieważ jej spłacanie będzie wymagało od nas systematyczności. Wystarczy jednak zastosować się do kilku rad, by odpowiedzialnie pożyczać i czerpać korzyści z dodatkowych środków finansowych.

Jednym z pierwszych kroków przy zaciąganiu pożyczki powinno być obliczenie całkowitego kosztu zobowiązania, wraz z oprocentowaniem oraz wszystkimi dodatkowymi opłatami.

Reklama

W celu obliczenia całkowitego kosztu upatrzonej pożyczki możemy skorzystać z pomocy samego pożyczkodawcy lub posłużyć się wskaźnikiem RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania).

Dopasuj pożyczkę do własnych możliwości finansowych

Następnym krokiem jest dostosowanie kwoty pożyczki do swojej sytuacji materialnej. Warto pamiętać o zasadzie mówiącej, by nie pożyczać ponad stan i sprawdzić, czy pożyczka, którą zaciągniemy, nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Z tą wiedzą możemy wybrać pożyczkę, która zapewni nam jak najkorzystniejsze warunki spłaty.

Najważniejsza jest umowa

Podstawą wszelkich transakcji finansowych jest wnikliwe zapoznanie się z umową. Przed jej podpisaniem powinniśmy wyjaśnić wszystkie terminy, które są dla nas niezrozumiałe. Poprawnie skonstruowana umowa powinna zawsze uwzględniać całkowitą kwotę pożyczki, wraz z odsetkami i opłatami. Dokument powinien zawierać również wysokość rat, okres spłaty oraz skutki niewywiązania się z ustalonych warunków. Nie należy podpisywać umowy, jeśli jakikolwiek jej element budzi nasze wątpliwości.

Gdy pojawią się problemy

Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania? Najważniejsze jest, by szybko podjąć działania i skontaktować się z pożyczkodawcą. - Pomagamy naszym klientom na każdym etapie - od podpisania umowy po spłatę pożyczki, natomiast w razie niespodziewanych kłopotów staramy opracować nowy plan działania. W wielu sytuacjach możliwa jest zmiana warunków na takie, którym pożyczkobiorca jest w stanie sprostać. Przede wszystkim nie lekceważmy wezwań do zapłaty - mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | Prosty | kredyt | parabanki | długi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »