Reklama

Przechytrzyć fiskusa

W odpowiedzi na zapowiedź bliskiego już opodatkowania bankowych depozytów, krajowe banki zaoferują swoim klientom nową ofertę, pozwalającą na uniknięcie (przynajmniej na jakiś czas) redukowania ich zysków z oszczędności.

Analitycy i bankowcy uważają, że wprowadzenie podatku od oszczędności może być przyczyną rosnącej konkurencji na rynku usług bankowych. Konkurencja ta polegała będzie na zaprezentowaniu klientom jak najkorzystniejszej oferty po to, by klienci nie wycofywali swych oszczędności z banków (chcąc w ten sposób uniknąć opodatkowania):

Co do konkurencji na rynku bankowych usług to na pewno ona jest, i to widoczna gołym okiem nawet już dziś, a niewykluczone, że w najbliższym czasie konkurencja ta jeszcze się zwiększy. My się jednak jej nie obawiamy i zaproponujemy naszym klientom takie formy oszczędzania, które pozwolą im na uniknięcie konieczności płacenia podatku przez określony czas - powiedział PG Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy Banku Zachodniego WBK.

Reklama

Wiadomo już, że będą to lokaty, które zdaniem analityków cieszyć się mogą dużą popularnością w najbliższym czasie, czyli lokaty długoterminowe.

Także i inne duże banki zaprezentują swoim klientom podobną ofertę - wynika z informacji napływających z banków.

Spodziewamy się, że wraz z ujawnianiem kolejnych szczegółów tej operacji na rynku pojawi się coraz więcej ofert skierowanych do klientów, a mających na celu ominięcie opodatkowania na określony czas - uważa Sebastian Łuczak, rzecznik banku Pekao.

Niewykluczone, że i my zaproponujemy swoim klientom podobną ofertę, jednak najpierw musimy dokładnie poznać ustawę i zorientować się jakie narzędzia da ona bankom - dodał Sebastian Łuczak.

Sytuacja jest jednak mocno skomplikowana, gdyż z ustawy wynika, iż bankowi klienci nie będą mieli czasu nawet do końca tego roku, aby zdążyć przed opodatkowaniem swych oszczędności. Ten czas może się skończy już z końcem listopada br., choć nie wiadomo jeszcze czy przepisy nowej ustawy nie zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego (złamanie zasady, że prawo nie działa wstecz).

Czy klienci banków zaczną masowo zakładać lokaty długoterminowe? Według obserwatorów rynku, wcale nie muszą tego robić. Po pierwsze dlatego, że większość z nich nie ma wolnej gotówki, a zrywanie już istniejących lokat pozbawi ich odsetek, które są w wielu przypadkach największym magnesem skłaniającym ludzi do zakładania depozytów w banku. Po drugie osoby mające gotówkę ulokują ją najprawdopodobniej np. w funduszach inwestycyjnych lub (w mniejszej skali) na giełdzie.

Banki będą więc konkurowały, być może nawet coraz silniej o obecnego i nowego klienta, lecz być może w nowym roku i latach przyszłych wcale wiele się nie zmieni, gdyż według analityków zaledwie 10 proc. Polaków świadomie dysponuje swoimi oszczędnościami.

Dowiedz się więcej na temat: bank | lokaty | oszczędności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »