"​Przedłużanie wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością"

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz ocenił, iż przedłużanie wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. Dodał, że mechanizm ten spowodował ograniczenie zdolności finansowania rozwoju gospodarki o ponad 300 mld zł.

- Sięganie do instrumentu powszechnych wakacji kredytowych uznałbym za skrajną nieodpowiedzialność. Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł. Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych - powiedział PAP Biznes prezes Pietraszkiewicz w kuluarach II Kongresu ESG.

"Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia, analizy i badania"

Wskazuje na mocny kapitałowo Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którego zadaniem jest wspieranie tych, którzy tego potrzebują.

Reklama

- Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia, analizy i badania wakacji kredytowych, które zostały do tej pory wykorzystane. Tego typu działania powinny być nakierowane do grupy osób, które faktycznie potrzebują pomocy - powiedział Pietraszkiewicz.

- Gdyby wystąpiła potrzeba, np. nowa mocna fala pandemii, żeby większej grupie osób udzielić wsparcia, to można odpowiednio zmodyfikować regulację dotyczącą wsparcia kredytobiorców - dodał prezes Związku Banków Polskich.

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na środowej konferencji prasowej, że przedłużenie wakacji kredytowych po 2023 roku zależne będzie od wysokości stóp procentowych, a decyzje zapadną w połowie roku. Zaznaczył, że nie ma obecnie prac w tym zakresie.

Portal Money.pl podał w środę rano, że rząd rozważa wydłużenie ustawowych wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Według anonimowych rozmówców portalu to na razie tylko "luźny pomysł" i nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie. 

WIG-BANKI

7 349,04 +144,71 2,01% akt.: 26.05.2023, 17:15
  • Otwarcie 7 223,53
  • Max (czas) 7 357,07(26.05.2023 16:44)
  • Min (czas) 7 197,84(26.05.2023 09:42)
  • Wartość odniesienia 7 204,33
  • Suma obrotów 260 422 332,35
  • Liczba akt. instr. 13/13
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: GPWB-BWZ GPWB-B5Y GPWB-B3Y5Y
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »