Przekazanie pracownikom środków ochronnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa a przychód w PIT
Pracownicy stacji paliw otrzymali od pracodawcy przyłbice, maseczki oraz rękawiczki jednorazowe w celu zapobiegania zarażaniu koronawirusem. Maseczki oraz rękawiczki są im wydawane raz w miesiącu. Środki ochronne pracownicy generalnie używają podczas pracy. Czy ich przekazanie pracownikom powoduje powstanie u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu?
Nie. Przekazanie pracownikom środków ochronnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa nie stanowi dla nich przychodu podatkowego.
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Tak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.
Zagadnienie nieodpłatnych świadczeń w kontekście powstania przychodu u pracownika było rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym TK uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Jak wynika z pytania, pracodawca przekazuje pracownikom środki ochronne (przyłbice, maseczki i rękawiczki jednorazowe) mające na celu zapobieganie zarażaniu i rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W świetle ww. wyroku TK, sfinansowanie i przekazanie tych świadczeń pracownikom nie następuje w ich interesie, lecz w interesie pracodawcy. Pracodawca w celu prawidłowego funkcjonowania jest bowiem zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nienarażające ich zdrowia i życia na niebezpieczeństwo. W dobie panującej epidemii koronawirusa przekazanie środków ochronnych pracownikom ogranicza ich zachorowanie, a tym samym niepożądaną absencję. Pracodawca dzięki temu może terminowo wywiązywać się z zawartych umów oraz dalej sprawnie funkcjonować na rynku. Oznacza to, że świadczenia te nie stanowią dla pracowników przychodu. Pracodawca w związku z takim przekazaniem nie będzie zatem zobowiązany do opodatkowania wartości tych świadczeń.
Tak też wyjaśniło Ministerstwo Finansów w "Objaśnieniach podatkowych z 21 lipca 2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19" (zamieszczonych na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse). Jak czytamy w tych objaśnieniach:
"(...) Uwzględniając (...) wytyczne wyroku Trybunału Konstytucyjnego, należy stwierdzić, że świadczenia pracodawcy polegające na ufundowaniu pracownikom maseczek, czy przyłbic, jak również polegające na sfinansowaniu testów na koronawirusa nie następują w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy.
Dostarczenie środków ochronnych, czy wykonywanie testów zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzeniania się choroby, niweluje niepożądaną przez każdego pracodawcę absencję pracowników i jest istotne dla terminowego wywiązania się pracodawcy z zawartych kontraktów.
W takim przypadku nie jest zatem rozpoznawany przychód po stronie pracownika.
Przykład (...)
Pracownicy warsztatu samochodowego otrzymali od pracodawcy przyłbice oraz raz w miesiącu pracodawca przekazuje im pakiet maseczek jednorazowych.
Czy wartość tych przedmiotów pracodawca powinien doliczyć do ich pozostałych przychodów z pracy i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na podatek?
Nie, gdyż świadczenia te nie stanowią przychodu pracownika. (...)"
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 24 z dnia 2020-08-20