PIT

Środa, 2 października 2024 (10:33) Aktualizacja Środa, 2 października 2024 (10:33)
PIT, czyli Personal Income Tax, to podatek dochodowy od osób fizycznych.
PIT - najważniejsze informacje
PIT, czyli Personal Income Tax /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News

PIT - najważniejsze informacje

Podatki jakie uiszczają obywatele Polski, można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Podatki bezpośrednie dotyczą konkretnych dochodów lub majątku posiadanych przez osobę lub firmę. W tej kategorii znajduje się na przykład podatek dochodowy od osób fizycznych PIT, od firm - CIT oraz podatki lokalne.

Podatki pośrednie z kolei są związane z działalnością gospodarczą i obrotem, a płatnik wnosi je niejako pośrednio, poprzez uczestnictwo w obrocie rynkowym. Do tej grupy zalicza się VAT, który jest naliczany przy sprzedaży towarów i świadczeniu usług. 

Jak rozliczyć PIT? 

W 2024 roku osoby rozliczające PIT za rok 2023 miały możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT, dostępnej przez e-Urząd Skarbowy. To udogodnienie umożliwiło łatwe rozliczenie deklaracji PIT-37, PIT-38, PIT-28. Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą formularzy PIT-36, PIT-36L, oraz PIT-28 otrzymają dostęp do wstępnie wypełnionych deklaracji. Dla tej grupy podatników proces rozliczeniowy odbywał się przy użyciu nowo wprowadzonego kreatora. 

Przy użyciu formularzy PIT-37 lub PIT-38 podatnik nie musi aktywnie angażować się w proces rozliczenia podatkowego. Jeżeli  nie zatwierdzi swojego PIT-u dostępnego w systemie Twój e-PIT ani nie złoży deklaracji podatkowej w inny sposób, na przykład za pomocą oprogramowania zewnętrznego, to mimo braku działania jej zeznanie podatkowe zostanie automatycznie uznane za złożone i przekazane do odpowiedniego urzędu skarbowego w dniu 30 kwietnia 2024 roku. 

Podatnik ma możliwość zignorowania usługi e-PIT, nie logując się do niej i decydując się na samodzielne rozliczenie. W takiej sytuacji wstępnie wypełniony formularz PIT w systemie e-PIT zostanie zignorowany, a za oficjalne rozliczenie podatkowe uznaje się PIT przekazany osobiście przez podatnika. 

Zeznanie podatkowe zostanie złożone w tradycyjny sposób, jeśli podatnik: 
  • nie zatwierdzi zeznania dostępnego w systemie przed terminem jego składania, lub 
  • odrzuci dostępne zeznanie do dnia 30 kwietnia 2024 roku. 
W ramach usługi Twój e-PIT istnieje możliwość przekazania 1,5% podatku. W zeznaniu podatkowym, które zostaje automatycznie przygotowane dla podatnika, znajduje się informacja o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz tej samej organizacji pożytku publicznego (OPP), na którą podatnik przekazał środki w swoim ostatnim rozliczeniu (zwykle z roku poprzedniego).

Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się wspierać inną organizację, powinien wejść na platformę podatkową i dokonać zmiany danych OPP albo zdecydować się na samodzielne rozliczenie poza systemem Twój e-PIT. Aby to zrobić, wystarczy edytować formularz podatkowy, który został wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów. 

Rozliczenie PIT - terminy 

Każdy podatnik zobowiązany jest do rozliczenia swojego PIT za rok ubiegły do 30 kwietnia danego roku.  Deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane przez system 30 kwietnia. W przypadku wyboru innej metody rozliczenia termin ten również należy respektować. 

Podsumowując, kluczowe daty to: 
  • data manualnej akceptacji zeznania przez podatnika (od 15 lutego do 30 kwietnia po zalogowaniu i kliknięciu „akceptuj”), 
  • data automatycznej akceptacji PIT przez Urząd Skarbowy (30 kwietnia), 
  • termin dokonania korekty i złożenia zeznania za pośrednictwem portalu podatkowego po jej wykonaniu. 
 
Swoje poprzednie deklaracje PIT można podejrzeć na 2 sposoby. Po pierwsze logując się do eUrzędu Skarbowego w usłudze e-PIT. Druga możliwość to udanie się bezpośrednio do urzędu skarbowego.  

Temat PIT znajdziesz również w serwisie:

PIT - Wiadomości

PIT - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »