Ranking 2- i 3 letnich lokat terminowych - marzec 2013

Kolejny miesiąc, kolejne spadki oprocentowania. Największa jak na razie obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej przełożyła się - rzecz jasna - na sytuację na rynku depozytów terminowych. Także i tych długoterminowych.

TotalMoney.pl przygotował trzecią w tym toku edycję rankingu lokat długoterminowych: 2- i 3-letnich. Jak już kilka razy pisaliśmy, tego typu depozyty - najlepiej o oprocentowaniu stałym - są dobrym sposobem "na przeczekanie" obniżek spadków stóp procentowych. Niestety, także i one podlegają wahaniom rynkowym i dotykają je spadki oprocentowania. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, tak i teraz w czołówkach obu zestawień znalazły się lokaty o oprocentowaniu zmiennym, ustalanym na podstawie stawki WIBOR. Zapraszamy do zapoznania się z marcowym rankingiem lokat 2- i 3-letnich!

Reklama

Aktualne porównanie lokat bankowych. Sprawdź!

Lokaty 2-letnie

Czołówka zestawienia lokat dwuletnich nie uległa zmianie. Na pierwszym miejscu - ex aequo - znalazły się dwie lokaty o oprocentowaniu zmiennym uzależnionym od stawki WIBOR: FM Lokata WIBOR Plus FM Banku i Lokata WIBOROWA Meritum Banku. Ich oprocentowanie wynosi 5,19 proc. w skali roku. Na następnym, drugim stopniu podium ulokowała się jeszcze jedna oferta Meritum Banku - Lokata Meritum Zysku w Internecie oparta o stawkę WIBOR oprocentowana w wysokości 5,09 proc. w skali roku. Podobnie jak miesiąc temu, trzecie miejsce zajęła lokata Direct+ Internet Santander Consumer Banku. Jej pozycja pozostała nie zmieniona. Nie można jednak tego samego powiedzieć o jej oprocentowaniu. Zmniejszyło się ono o kolejne 0,5 pp. - z 5,15 proc. do 4,65 proc.Tuż za podium uplasowały się dwie inne propozycje Santander Consumer Banku - Zysk+ i Direct+. Także i ich oprocentowanie, w porównaniu do lutego, spadło o 0,5 pp. i obecnie wynosi 4,55 proc. w skali roku.

Skoro wiemy już, jakie lokaty znajdują się w czołówce lokat dwuletnich czas przyjrzeć się...

...lokatom trzyletnim

Czołówkę lokat trzyletnich tworzą produkty o oprocentowaniu zmiennym, których oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR. Na pierwsze miejsce zestawienia wróciła (po krótkim, jednomiesięcznym, pobycie na drugiej pozycji) FM Lokata WIBOR Plus (5,29 proc. w skali roku). Na najwyższym stopniu podium towarzyszy jej Lokata WIBOROWA Meritum Banku. Miejsce drugie - tak jak miało to miejsce w zestawieniu lokat 2-letnich - zajmuje lokata o dość długiej nazwie: Lokata Meritum Zysku w Internecie oparta o stawkę WIBOR (5,19 proc. w skali roku) Meritum Banku. Czołówkę zestawienia zamyka lokata Direct+ Internet Santander Consumer Banku (4,65 proc.), która powróciła na trzecie miejsce po krótkim pobycie na pozycji piątej. Na miejscu czwartym znalazła się zakładana on-line Lokata terminowa eurobanku. Jest ona oprocentowana wg zmiennej stopy procentowej, a jej oprocentowanie wynosi 4,60 proc. w skali roku.

Porównaj lokaty terminowe i znajdź najbardziej korzystną!

Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych - marzec 2013
Poz. Bank/nazwa produktu
Oprocentowanie nominalne
(po podatku)
Odsetki
(po podatku)
Minimalna kwota lokaty/Wymagane konto
2 lata
1 FM Bank
FM Lokata WIBOR Plus
5,19%*
(4,20%)
420,39 zł
1000 zł
nie
Lokata WIBOROWA
5,19%*
(4,20%)
420,39 zł
1000 zł
tak
2
Lokata Meritum Zysku
w Internecie
oparta o stawkę WIBOR
5,09%*
(4,12%)
412,29 zł
3000 zł
nie
3
Direct+ Internet
4,65%
(3,77%)
377,00 zł
5000 zł
nie
4
Zysk+
4,55%
(3,69%)
369,00 zł
1000 zł
nie
Direct+
4,55%
(3,69%)
369,00 zł
5000 zł
nie
5
FM Lokata
4,50%
(3,64%)
364,00 zł
1000 zł
nie
Lokata terminowa
(zakładana online)
4,50%*
(3,64%)
364,00 zł
200 zł
tak
3 lata
1
FM Lokata WIBOR Plus
5,29%*
(4,28%)
642,73 zł
1000 zł
nie
Lokata WIBOROWA
5,29%*
(4,28%)
642,73 zł
1000 zł
tak
2
Lokata Meritum Zysku
w Internecie
oparta o stawkę WIBOR
5,19%*
(4,20%)
630,58 zł
3000 zł
nie
3
Direct+ Internet
4,65%
(3,76%)
564,50 zł
5000 zł
nie
4
Lokata terminowa
(zakładana online)
4,60%*
(3,73%)
559,00 zł
200 zł
tak
5
Zysk+
4,55%
(3,69%)
552,50 zł
1000 zł
nie
Direct+
4,55%
(3,69%)
552,50 zł 5000 zł
nie
Ranking lokat bankowych TotalMoney.pl zawiera standardowe lokaty terminowe w kwocie 5000 zł. W rankingu nie są ujęte lokaty progresywne.
Stan na 20 marca 2013 r.
Źródło: porównywarka finansowa oraz serwisy internetowe banków
* Oprocentowanie zmienne

Koniec pierwszego kwartału jest czasem podsumowań. Zobaczmy więc, jak w czasie tych trzech miesięcy zmieniała się czołówka zestawienia lokat dwuletnich i trzyletnich.

W styczniu w czołówce zestawienia lokat dwuletnich mieliśmy trzy lokaty o stałym oprocentowaniu: Direct+ Internet Santander Consumer Banku na miejscu pierwszym oraz Zysk+ i Direct+. Miejsce drugie zajmowała FM Lokata WIBOR Plus FM Banku, depozyt o oprocentowaniu zmiennym. Czołówkę lokat trzyletnich zdominowały lokaty o oprocentowaniu zmiennym: FM Lokata WIBOR Plus FM Banku (I miejsce) i Lokata standardowa zakładana on-line eurobanku (miejsce trzecie). Honoru lokat o oprocentowaniu stałym bronił Direct+ Internet Santander Consumer Banku, który znalazł się na pozycji drugiej.

Luty przyniósł zmiany. W czołówce lokat 2-letnich znalazły się dwie lokaty o oprocentowaniu zmiennym ustalanym na podstawie stawki WIBOR 6M: FM Lokata WIBOR Plus FM Banku i Lokata WIBOROWA Meritum Banku. Direct+ Internet Santander Consumer Banku spadła na miejsce trzecie.Podobnie rzecz miała się w przypadku lokat zakładanych na 3 lata: w czołówce zestawienia mieliśmy jedną lokatę o oprocentowaniu stałym (Lokatę standardową Banku BPH) oraz dwie o oprocentowaniu zmiennym ustalanym na podstawie stawki WIBOR 6M (FM Lokatę WIBOR Plus i Lokatę WIBOROWĄ).

Ranking marcowy, o czym pisaliśmy powyżej, niewiele różnił się od lutowego. W czołówce lokat zakładanych na dwa lata brylują depozyty o oprocentowaniu zmiennym, zajmując pierwsze (FM Lokata WIBOR Plus i Lokata WIBOROWA) i drugie miejsce (Lokata Meritum Zysku w Internecie oparta o stawkę WIBOR). Miejsce trzecie zajmuje lokata Direct+ Internet. Wśród "trzylatek" sytuacja wygląda dokładnie tak samo: pierwsze i drugie miejsce w zestawieniu podzieliły między siebie FM Bank i Meritum Bank.

Co przyniesie ranking kwietniowy? Trudno powiedzieć. Wiele zależy od decyzji, jaką podejmie Rada Polityki Pieniężnej na kwietniowym posiedzeniu, a konkretnie czy podejmie decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Na razie pewne jest jedno - z początkiem kwietnia możemy spodziewać się obniżenia oprocentowania lokat "WIBOROWYCH". Zarówno w FM Banku, jak i w Meritum Banku obecnie pod uwagę brany jest 6-miesięczny WIBOR z 28 grudnia 2012 r. (4,09 proc.). Obecnie (tj. 25 marca 2013 r.) jego wysokość spadła obecnie do poziomu 3,40 proc., i raczej nic nie wskazuje na to, żeby miała wzrosnąć.

Najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Porównaj online!

Co więc zrobić, jeżeli mamy pewną kwotę "wolnych" środków, które chcemy wpłacić na długoterminową lokatę? Powtórzymy to, co już kiedyś napisaliśmy: w takiej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę na depozyt o oprocentowaniu stałym - wpłacając na niego oszczędności wiemy dokładnie, jaką sumę odsetek bank wypłaci nam z końcem okresu umownego. Oczywiście, depozyt tego rodzaju ma też wady - jeżeli w okresie 2 czy 3 lat stopy procentowe banku centralnego wzrosną (nie jest przecież powiedziane, że mają cały czas spadać), to depozyt może przynieść nam mniejszy zysk od lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Prawdę mówi w tym przypadku stare przysłowie: na dwoje babka wróżyła. Pewne jest jedno: na lokacie - niezależnie od tego, czy będzie oprocentowana wg stałej czy zmiennej stopy procentowej - nasze pieniądze będą miały się lepiej niż na koncie osobistym. Pamiętajmy o tym.

Źródło: TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej na temat: lokaty | lokaty terminowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »