​Ranking lokat - lipiec 2022. Czy opłaca się trzymać oszczędności w banku?

Oprocentowanie lokat bankowych coraz częściej przekracza już 6 proc. w skali roku. Najwięcej oferują Toyota Bank, Nest Bank, Lokata Facto, oraz, dość nieoczekiwanie, Kasa Stefczyka. Oto ranking najlepszych lokat bankowych w lipcu 2022.

  • Która lokata bankowa pozwoli nam najwięcej zarobić w ciągu roku? Chociaż może powinniśmy raczej zapytać, dzięki której stracimy najmniej? 
  • Oprocentowanie rzędu 6-7 proc., a nawet jeszcze wyższe, a takie na pewno niebawem się pojawi, nie ochroni naszych środków przed inflacją. 
  • Tym bardziej, że przy obecnej inflacji na poziomie 15,6 proc. oraz przy podatku Belki, powinniśmy zainwestować środki na lokacie oprocentowanej w wysokości około 18,5 proc. 

Depozyty bankowe są stosunkowo bezpiecznymi inwestycjami, zwłaszcza w porównaniu z trzymaniem środków "w skarpecie". Przede wszystkim gwarantują one zwrot środków, no i poza założeniem lokaty nie trzeba nic więcej z nimi robić. 

Reklama

Najlepsza lokata 2022 zapewne jeszcze się nie pojawiła. Na razie mamy wysyp kandydatów do zajęcia miejsca na podium.

Najlepsze lokaty bankowe w lipcu 2022

Banki nieśmiało zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów już kilka miesięcy temu, wcale nie czekając na ostre połajanki Jarosława Kaczyńskiego. Dziś już kilkanaście banków oferuje zyski ponad 6 proc. w skali roku, a kilka ofert osiągnęło nawet próg 7 proc. Każda z tych propozycji obwarowana jest różnymi zastrzeżeniami.

Lokata Sprint w Toyota Banku to pierwszy z produktów proponujący 7 proc. w skali roku. Jednak depozyt można założyć tylko na 200 dni. Za to wysokość dopuszczalnego wkładu nieco to wynagradza - klient ma prawo do posiadania aż 20 lokat jednocześnie, przy czym każda na kwotę od 3 000 zł do 15 000 zł. Niestety, warunkiem jest także uruchomienie konta w Toyota Banku.

Nest Lokata Witaj na 7 proc. w Nest Banku zapewnia najwyższe na rynku oprocentowanie, ale jest dostępna tylko dla nowych klientów Nest Banku. Tutaj zamrozimy swoje środki maksymalnie na 6 miesięcy, będzie to maksymalnie 20 000 zł. Trzeba założyć konto, należy wyrazić wszystkie zgody marketingowe, no i spełnić dodatkowe warunki aktywności (wpływy comiesięczne i trzy operacje w miesiącu).

Ciekawym pomysłem może być Lokata Witaj w Kasie z oferty Kasy Stefczyka. 7 proc. na trzymiesięcznej lokacie do 100 000 zł to interesujący wybór. Co więcej, w odróżnieniu od innych ofert z rynku, Kasa Stefczyka pozwala na częściowy zwrot zarobionych odsetek w przypadku wcześniejszego zamknięcia lokaty. W bankach zazwyczaj utracimy całość dochodu.

Lokata w mBanku pozwoli zarobić 6 proc. - jednak to lokata 3-miesięczna, a dodatkowo potrzeba założyć mKonto Intensive, które jest bezpłatne tylko przy miesięcznych wpływach minimum 7 000 zł lub przy łącznej sumie depozytów i inwestycji minimum 100 000 zł.

Pozostałe lokaty bankowe również mają oprocentowanie znacznie wyższe niż kilka miesięcy temu. Czasami banki kuszą również wysokimi premiami przy założeniu konta, jak choćby BNP Paribas oferujący lokatę mobilną o oprocentowaniu 6 proc. i 485 zł premii.

Nawet banki, które mają wystarczającą płynność i które i tak mogą liczyć na klientów, jak PKO BP, podnoszą oprocentowanie. Największy polski bank oferuje już 5,75 proc.

Z kolei Bank Pekao stworzył Lokatę z Funduszem, która w wersji 12-miesięcznej także oprocentowana jest na 7 proc. Trzeba też pamiętać, że połowa naszych środków trafi na lokatę, a połowa na fundusz inwestycyjny.

Czytaj także: Dotacje dla działkowców. Skorzystać mogą cztery miliony Polaków

Ranking lokat bez konta

Lokata Facto prowadzona jest przez polski oddział BFF Bank będący częścią włoskiej BFF Banking Group. Tu możemy inwestować łącznie aż do 12 milionów złotych na dowolnej liczbie lokat, a środki gwarantowane są przez włoski odpowiednik BFG. Oprocentowanie wyniesie 7 proc. przy co najmniej rocznym terminie zapadalności.

Lokata w Getin Bank pozwoli zarobić 6,50 proc. przez rok. To tzw. Lokata na Nowe Środki. Podobny zarobek gwarantuje też polski oddział estońskiego InBanku na tzw. Lokacie Lojalnej. W tym przypadku jednak okres trwania wyniesie 6 miesięcy

Santander Bank oferuje oprocentowanie 5,7 proc. w wariancie 12-miesięcznym i 5,5 proc. w wariancie 6-miesięcznym.  

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »