Ranking rzetelności konsumentów. Najgorzej wypadli mieszkańcy Dolnego Śląska

W rankingu rzetelności konsumentów najgorzej wypadli konsumenci z Dolnego Śląska, Warmii i Mazur oraz Pomorza. Wśród mieszkańców Dolnego Śląska 9,54 proc. jest wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, a zadłużenie na 1 tys. osób wynosi ponad 1,8 mln zł.

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Rzetelna Firma zbadały rzetelność polskich konsumentów, biorąc pod uwagę nie tylko kwotę zadłużenia w regionach, ale także jej wielkość i zaludnienie - wyjaśnił prezes KRD Adam Łącki. Dodał, że eksperci zestawili łączny dług na 1 tys. mieszkańców, średnią wartość zaległości notowanych w KRD dla danego obszaru oraz odsetek osób zadłużonych wśród mieszkańców województwa. Im więcej punktów zdobyło, tym wyższe miejsce zajęło w rankingu i tym wyższa jest rzetelność jego mieszkańców.

W rankingu rzetelności konsumentów najlepiej wypadli mieszkańcy województwa podkarpackiego (44 pkt), małopolskiego (40 pkt), świętokrzyskiego (37 pkt). Najgorzej natomiast konsumenci z Dolnego Śląska (8 pkt), Warmii i Mazur (13 pkt) oraz Pomorza (13 pkt).

Reklama

Katarzyna Starostka z Rzetelnej Firmy zwróciła uwagę, że choć najwyższe łączne kwoty zadłużenia mają mieszkańcy Mazowsza, czyli 6,3 mld zł, oraz Śląska, z zadłużeniem sięgającym 6,2 mld zł, "to nie tyle świadczy to o ich wybitnej nierzetelności, ile wynika raczej z najwyższego w kraju zaludnienia tych regionów". - Ponieważ każde województwo różni się pod tym względem, obiektywnym wskaźnikiem w rankingu jest właśnie przeliczenie długu na tysiąc mieszkańców - dodała, wyjaśniając metodologię rankingu.

Największe problemy ze spłatą zobowiązań na Dolnym Śląsku

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że na koniec lutego br. województwem, w którym mieszkańcy mają największe problemy ze spłatą zobowiązań, jest dolnośląskie. Wśród mieszkańców Dolnego Śląska 9,54 proc. jest wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, a zadłużenie na 1 tys. osób wynosi ponad 1,8 mln zł. Miejsce drugie od końca należy do Warmińsko-Mazurskiego, w którym wyniki są podobne. Osoby z niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi stanowią 9,51 proc. wszystkich, a dług na 1 tys. mieszkańców wynosi niemal 1,8 mln zł.

W gronie dłużników są też mieszkańcy Pomorza (czyli woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego). Dług na 1 tys. mieszkańców wynosi tam ponad 1,7 mln zł. Odsetek dłużników oscyluje wokół 9 proc. wszystkich mieszkańców, a ich przeciętny dług wynosi od 18 249 zł w Zachodniopomorskiem, do 20 438 zł w województwie pomorskim.

Z kolei Podkarpackie to region, który ma zarówno najniższy poziom zaległości na 1 tys. osób (693 tys. zł), jak i odsetek zadłużonych wśród wszystkich mieszkańców - 3,75 proc. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska, gdzie do rejestru długów wpisanych jest 4,66 proc. mieszkańców, a zadłużenie na 1 tys. osób wynosi 868 tys. zł. Z kolei trzecie jest Świętokrzyskie - zadłużenie na 1 tys. mieszkańców wynosi tam niewiele ponad 1 mln zł, a do KRD wpisanych jest 5,45 proc. dłużników.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rachunki | zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »